Izvēlne

Aptauja

Kas vislabāk raksturo mūsdienīgu skolotāju?
Līderība, harizma
37
Orientēšanās aktualitātēs
28
Stingrība un konsekvence
11
Viss iepriekš minētais
142

Kopējais balsu skaits: 218

Ārvalstu valdību stipendijas Latvijas studentiem, pētniekiem un mācībspēkiem 

 

 

Vispārīga informācija

Latvija ir noslēgusi vairāk nekā 60 starpvaldību un starpresoru līgumus par sadarbību izglītībā un zinātnē. 29 no tiem  paredz stipendiju piešķiršanu Eiropas un citu pasaules valstu studentiem, pētniekiem un mācībspēkiem. Pamatojoties uz šiem līgumiem, Latvijā katru gadu apmēram 50 studenti, pētnieki un mācībspēki izmanto iespēju studēt, pētīt vai strādāt ārvalstu augstskolās, vai piedalīties vasaras kursos.

Ārvalstu stipendiju piedāvājumi interesentiem ir pieejami ne tikai Valsts izglītības attīstības aģentūras (VIAA) mājas lapas sadaļā „Stipendiju piedāvājumi”, bet arī Izglītības un zinātnes ministrijas mājas lapā www.izm.gov.lv, sadaļā  "Aktuālie stipendiju piedāvājumi".

VIAA administrētās ārvalstu stipendijas

Ne visas ārvalstu valdību stipendijas administrē VIAA, dažu valstu vēstniecības vai cita veida pārstāvniecības savu valstu stipendijas administrē pašas. Piemēram, ASV vēstniecība, Francijas institūts, Vācijas Akadēmiskās apmaiņas dienests.
Ir stipendijas, par kurām VIAA tikai izplata informāciju. Pēc stipendiju piedāvājumu saņemšanas tā savā mājas lapā publicē informāciju par šādu valstu stipendijām: Turcija, Izraēla, Slovākija, Igaunija, Itālija, Dānija (tikai vasaras kursu stipendijas), Islande, Vācija, Japāna un ASV.

Vairākām stipendijām VIAA veic stipendiātu atlasi, izvērtējot kandidātu atbilstību stipendijas piedāvātāja prasībām, izvērtējot iesniegtos dokumentus un nepieciešamības gadījumā rīkojot pārrunas ar kandidātiem. Informācija par stipendijas kandidātu atlasi iegūstama katras stipendijas sludinājumā, kas tiek ievietots minētajās mājas lapās.

VIAA līdzdarbojas šādu valstu stipendiju administrēšanā: Ķīna, Čehija, Beļģija (Valonijas stipendijas franču valodas vasaras kursiem), Grieķija, Lietuva, Meksika, Ungārija, Šveice).

Stipendiju veidi Stipendijas galvenokārt paredzētas maģistrantūras un doktorantūras studentiem, bet ir arī stipendiju piedāvājumi bakalaura līmeņa studentiem, augstskolu pasniedzējiem, pētniekiem un stipendijas vasaras kursu apmeklēšanai.

Ārvalstu valdību piedāvāto stipendiju nosacījumos parasti nav minētas noteiktas nozares, kurām tiek dota priekšroka. 

Ārvalstu valdību stipendijas neparedz iespēju iegūt akadēmisko grādu. Stipendijas tiek piešķirtas uz laiku no diviem līdz desmit mēnešiem, atsevišķos gadījumos ir iespējams stipendiju pagarināt.

Stipendija sedz Visas stipendijas pilnībā vai daļēji sedz mācību maksu. Vairumā gadījumu tiek segti arī uzturēšanās izdevumi, taču ceļa izdevumi parasti ir jāsedz pašam studentam, tāpēc rūpīgi jāizlasa informācija par konkrēto stipendiju. Pirmais stipendijas maksājums stipendiāta kontā var tikt ieskaitīts laikā, kad studijas jau uzsāktas, tāpēc nepieciešams no mājām paņemt līdzi nelielas naudas rezerves. Stipendija parasti nesedz studiju maksu privātās augstskolās.
Stipendiju izsludināšana un lēmuma pieņemšanas process

Pirmo ārvalsts stipendiju piedāvājumu jaunajam akadēmiskajam gadam VIAA saņem iepriekšējā gada augustā. Piemēram, informāciju par Šveices valdības izcilības stipendiju VIAA saņem augustā, dokumentu iesniegšanas pēdējā diena ir 15. novembris, atbildi students saņem nākamā gada pavasarī, bet studijas, ja stipendija piešķirta, sāk tikai rudenī.

Visaktīvākais stipendiju konkursu izsludināšanas laiks ir janvāris, februāris un marts. Pieteikšanās termiņš katras valsts piedāvātajai stipendijai ir minēts sludinājumā.

Stipendiju kandidātiem jārēķinās arī ar to, ka lēmuma pieņemšana par stipendijas piešķiršanu un organizatoriskas procedūras ārvalstī aizņem ilgu laiku, tāpēc bieži vien apstiprinājuma vēstuli students var saņemt īsu brīdi pirms studiju uzsākšanas.

Dokumentu iesniegšanas vietas

Ārvalstu stipendijām ir atšķirīgas dokumentu iesniegšanas vietas:

 • piesakoties uz Šveices, Čehijas, Beļģijas (Valonijas), Grieķijas, Ķīnas, Lietuvas, Meksikas, Ungārijas stipendiju, dokumenti jāiesniedz Valsts izglītības attīstības aģentūrā (VIAA);
 • piesakoties uz Itālijas, Izraēlas un ASV stipendijām, dokumenti jāiesniedz attiecīgās valsts vēstniecībā Rīgā;
 • piesakoties uz Islandes, Dānijas (tikai vasaras kursu), Slovākijas, Igaunijas un Turcijas stipendijām, dokumenti jānosūta pa pastu stipendijas piedāvātājam.
Iesniedzamie dokumenti

Piesakoties uz stipendiju studijām vai pētniecībai, parasti nepieciešami šādi dokumenti:

 1. aizpildīta pieteikuma veidlapa (dažām stipendijām jāpiesakās tiešsaistē, pēc tam veidlapa jāizdrukā);
 2. apstiprinātas augstskolas diploma un tā pielikuma kopijas (apstiprina augstskola, kas diplomu izsniegusi, vai notārs);
 3. Divas ieteikuma vēstules no pasniedzējiem;
 4. precīzs studiju/pētniecības plāns;
 5. Curriculum vitae;
 6. ielūguma vēstule no ārvalsts augstskolas;
  (Iesniedzamo dokumentu komplektu ieteicams sākt veidot tieši ar šo dokumentu. Ārvalsts augstskolas vēstule apstiprina to, ka students varēs studēt šajā augstskolā, ja iegūs attiecīgās valsts stipendiju.)
 7. svešvalodu zināšanas apstiprinoši sertifikāti (ja tādi ir); lai studētu, ir jāzina valoda, kurā norit studijas. Izvēloties studiju programmu angļu valodā, studentam jārēķinās, ka bez attiecīgās valsts valodas zināšanām iztikt nevarēs;
 8. medicīnas izziņa;
 9. pases fotogrāfija.

Dokumenti ir jāsakārto secībā, kas norādīta informācijā par stipendiju. Iesniedzamo dokumentu saraksts atkarībā no stipendiju programmas var nedaudz atšķirties, tāpēc vienmēr rūpīgi jāizlasa informācija par stipendiju.

Visiem dokumentiem ir jābūt tulkotiem angļu, vācu vai spāņu valodā (atkarībā no valsts).

Iesniedzamo dokumentu eksemplāru skaits

Parasti tiek prasīti divi vai trīs dokumentu eksemplāri. Vispirms atbilstoši stipendijas piedāvātāja prasībām jāsagatavo viens dokumentu eksemplārs. Pēc tam, pirmo eksemplāru pārkopējot, iegūst otro un trešo eksemplāru. Otrajam un trešajam eksemplāram nekādi apstiprinājumi vairs nav nepieciešami. Precīzu informāciju par iesniedzamajiem dokumentiem un vajadzīgo kopiju skaitu atradīsiet stipendijas sludinājumā.

Stipendiju iesniegumu vērtēšana

Iesniegumu vērtēšanu nodrošina VIAA. Visi iesniegumi tiek vērtēti administratīvi. Gadījumos, kad jāveic iesniegumu kvalitatīvā vērtēšana, to veic VIAA izveidota vērtēšanas komisija, ņemot vērā šādus kritērijus:

 • studenta sekmes;
 • kandidāta motivācija studēt vai veikt pētniecību attiecīgajā valstī;
 • kandidāta līdzšinējā pieredze saistībā ar piedāvātās stipendijas jomu;
 • citi kritēriji, ja tie iekļauti attiecīgās valsts stipendijas piedāvājumā.

Galīgo lēmumu pieņem stipendiju piedāvātāji.

Kontaktinformācija:
Aija Jakoviča 
Tālrunis: +371 67814331 
Fakss: +371 67814344
E-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt. 
Valsts izglītības attīstības aģentūra
Vaļņu iela 1
Rīga, LV-1050
Latvija

Jūsu pārlūks ir ļoti novecojis, tas var attēlot mājas lapas saturu nekorekti.
Aicinām Jūs ielādēt jaunāku pārlūka versiju bez maksas.

Apzinos mājas lapas deformācijas risku un gribu turpināt to apskatīt.