Publicēts 15 septembris 2015

Jaunais zinātnieks no Latvijas, liepājnieks Aivis Ašmanis jau šā gada oktobrī uzsāks savu stažēšanos Eiropas Kosmosa aģentūrā (EKA), kur izstrādās vadlīnijas programmatūrai, kas nepieciešamas kosmisko iekārtu elektromagnētiskās saderības pārbaudei. Šī programatūra atvieglos darbu EKA inženieriem, jo tā automatizēs visas elektromagnētiskās saderības pārbaudes. Pašlaik šis process notiek ar manuālo vadību, proti, inženieris pats maina attiecīgos pārbaudes līmeņus, tādējādi šis pārbaudes ir laikietilpīgas.

Jaunais zinātnieks varēs papildināt savas zināšanas par kosmosa industrijā pielietojamiem elektromagnētiskās saderības standartiem, pārbaužu metodiku un norisi, kā arī pieredzi darbā ar starptautisku kolektīvu, dibinot kontaktus. Savukārt Latvija elektronikas ražotāji iegūs augsti kvalificētu speciālistu ar lielu pieredzi elektromagnētiskās saderības pārbaužu veikšanā.

Jaunajam zinātniekam būs iespēja iesaistīties zinātniskajos pētījumos saistībā ar kosmosa tehnoloģiju elektronikas sistēmu elektromagnētisko savietojamību, kā arī iegūt izpratni par EKA struktūru un darbības vidi, kas saistīta ar EKA izsludinātām tehnoloģiju iepirkuma procedūrām. Šo procedūru pārzināšana sekmēs tālāku Latvijas zinātnisko institūtu un ražotāju spēju piedalīties EKA izsludinātajos iepirkuma konkursos.

Iespēju stažēties EKA pētniecības centrā nodrošināja EKA, balstoties uz 2013.gada 15.martā parakstīto EKA un Izglītības un zinātnes ministrijas parakstīto Eiropas Sadarbības valsts līgumu. Oktobrī viņš dosies uz Eiropas Kosmosa pētniecības un tehnoloģiju centra elektromagnētiskās savietojamības laboratoriju Nordvijkā, Holandē.

Aivis Ašmanis ir ieguvis inženierzinātņu maģistra grādu enerģētikā un elektrotehnikā un pašlaik ir doktorants Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Industriālās Elektronikas un elektronikas institūtā. Viņš strādā Latvijas Elektronikas iekārtu testēšanas centrā, kas ir moderna elektromagnētiskās saderības laboratorija un atrodas RTU Elektronikas un telekomunikāciju fakultātē.