Publicēts 26 novembris 2015

Erasmus plus specialas vajadzibasProgramma Erasmus+ ir atvērta ikvienam, arī jauniešiem ar speciālām vajadzībām. Šāds vēstījums vairākkārt izskanēja Valsts izglītības attīstības aģentūras (VIAA) organizētajā diskusijā “Erasmus+ mobilitāte cilvēkiem ar speciālām vajadzībām: iespējas un realitāte”, kas notika trešdien, 25. novembrī.

Jaunieši ar speciālām vajadzībām reti izmanto programmāErasmus+ piedāvātās mācību mobilitātes iespējas. Ja kopumā mobilitātē uz ārvalstīm katru gadu dodas vairāk nekā 2500 jauniešu no Latvijas augstskolām un profesionālās izglītības iestādēm, tad jaunieši ar speciālām vajadzībām viņu vidū ir vien daži.

VIAA apkopotie dati liecina, ka Erasmus+ mobilitātē pagājušajā gadā ir devušies pieci profesionālo izglītības iestāžu audzēkņi. Augstākajā izglītībā šo iespēju 2014. gadā nav izmantojis neviens students, bet laika posmā no 2010. gada līdz 2014. gadam mobilitātē devušies vien divi studenti, abi no tiem ratiņkrēslā. Tomēr zema jauniešu ar speciālām vajadzībām dalība Erasmus+ mobilitātē ir novērojama visā Eiropā, izņēmums ir vien dažas valstis.  Diskusijā izskanēja, ka tas saistīts gan ar vides pieejamības problēmām un sabiedrības attieksmi pret cilvēkiem ar speciālām vajadzībām, gan ar faktu, ka šo jauniešu augstākās izglītības iestādēs kopumā ir maz.

„Katrs jaunietis, kurš mācās profesionālās izglītības iestādē, kas piedāvā sākotnējo profesionālo izglītību, vai augstskolā, kurai ir Erasmus harta, var doties Erasmus+ mobilitātē uz ārvalstīm. Programma ir atvērta arī jauniešiem ar speciālām vajadzībām, kuri nepieciešamības gadījumā var saņemt papildu atbalstu mobilitātes laikā, tāpēc vēlamies iedrošināt izmantot šo iespēju,” uzsver Ennata Kivriņa, VIAA Eiropas Savienības (ES) Izglītības programmu departamenta direktore.

Plašāka informācija, kā arī inforgrafika, kurā apkopoti statistikas dati par jauniešiem ar speciālām vajadzībām, kas devušies Erasmus+ mobilitātē, VIAA mājaslapā šeit! [ārēja saite]

Informatīvs materiāls "Erasmus+ ikvienam" (.pdf)

Foto no diskusijas [ārēja saite]

Izglītības un zinātnes ministrija ir atbildīgā ministrija par ES Erasmus+ programmas īstenošanu Latvijā, savukārt VIAA un Jaunatnes starptautisko programmu aģentūra  nodrošina ES Erasmus+ programmas ieviešanu.