Publicēts 12 aprīlis 2016

ling karte plakatsČetrās Latvijas augstskolās – Latvijas Universitātē, Daugavpils Universitātē, Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijā un Liepājas Universitātē šonedēļ notiek Latvijā līdz šim nebijušas, brīvi pieejamas interaktīvās lietotnes „Latviešu valodniecības attīstība: informatīvi izglītojoša elektroniskā karte” jeb īsāk – „Lingvistiskā karte” atvēršanas svētki. Lietotni pēc Latviešu valodas aģentūras pasūtījuma izstrādājuši desmit Latvijas valodnieki profesora Pētera Vanaga vadībā.

„Lingvistiskā karte” ir mūsdienīgs mācību palīglīdzeklis un vērtīgs uzziņas avots, kurā lietotājs ar latviešu valodas un valodniecības vēsturi var iepazīties hronoloģiskā, tematiskā, nozaru un personāliju aspektā. Pašlaik „Lingvistiskajā kartē” ir plašs P. Vanaga pārskats par latviešu valodas un valodniecības vēsturi un 230 satura vienības par personālijām, notikumiem, vietām, turpinājumizdevumiem un korpusiem, aptverot laika un telpas ziņā plašu informāciju. Lietotnē latviešu valodniecības attīstība raksturota kopš 13. gs. līdz mūsdienām, un te var atrast informāciju ne tikai par latviešu literāro valodu, bet arī būtiskākos lībiešu valodas un latgaliešu rakstu valodas vēstures un pētniecības faktus.

Materiāls lietotnē ir izvietots gan pasaules kartē un laika joslā aktivizējamos informatīvos logos, gan izvērstos šķirkļos, kas papildināti ar bagātīgu ilustratīvo materiālu (audio un video tekstiem, attēliem un valodas piemēriem). Īpaši interesanti ir 7 tematiskie tūrisma maršruti, kas ļauj iepazīt valodniecības attīstībā nozīmīgas vietas Latvijā: valodnieku dzīves faktus, izglītības un kultūras iestādes, svarīgus lingvistiskos notikumus. Lietotnes tehniskais izstrādātājs – SIA „Maplant”.

Lietotni var izmantot gan vidusskolas skolēni un humanitāro studiju programmu studenti, gan latviešu valodas pedagogi, arī studenti, kas ārvalstu augstskolās apgūst latviešu valodu, un visi, kam interesē dažādi valodas jautājumi.

Latviešu valodas aģentūra pateicas visiem „Lingvistiskās kartes” izveidē iesaistītajiem zinātniskajiem un tehniskajiem darbiniekiem un rosina lietotājus savus komentārus par lietotni sūtīt uz Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt. ar norādi „Lingvistiskā karte”.

„Lingvistisko karti” skatīt šeit: http://valoda.lv/