Publicēts 01 jūnijs 2016

Skolēniem šis ir īpašs laiks - sagaidītas garās vasaras brīvdienas, kas sniedz iespējas dažādām aktivitātēm pie dabas, ūdens tilpnēm, nometnēs, aktīvi sportojot un citādi atpūšoties. Tomēr vienmēr ir jāatceras par riskiem, kas saistīti ar bērnu drošību, Starptautiskajā bērnu aizsardzības dienā aicina izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis.

Lai vasaras brīvdienas neaizēnotu nepatīkami starpgadījumi, Izglītības un zinātnes ministrija un Valsts izglītības satura centrs aicina skolotājus un vecākus ar bērniem pārrunāt un īpaši aktualizēt drošības jautājumus. Tāpat aicinām ikvienu pieaugušo būt vērīgam un uzmanīgam, lai jau laikus novērstu bērnu līdz galam neizvērtētu un nepārdomātu darbību izraisītus drošības riskus.

„Šajā bērniem veltītajā dienā vēlos teikt paldies visiem skolotājiem, izglītības iestāžu, bērnu tiesību aizsardzības institūciju darbiniekiem, nevalstiskajām organizācijām, kuri ikdienā rūpējas par bērnu zināšanām, prasmēm, labvēlīgu vidi un tiesībām,” saka K.Šadurskis. Ministrs novēl, lai vecākiem vienmēr pietiktu mīlestības un uzmanības, spējas pieņemt, saprast un virzīt katra bērna unikālās personības attīstību! Lai bērnu smaids nes prieku katrā ģimenē!

IZM speciālistiem, izvērtējot dažādus gadījumus, nākas secināt, ka nav iespējams apzināt visus potenciālos riskus, bet tieši vasarā, kad bērni bieži tiek atstāti bez pieaugušo uzraudzības, viņiem īpaši jāatgādina par drošību uz ielām un ceļiem, ūdens un elektrības tuvumā, par piesardzības pasākumiem sabiedriskās vietās, mājās un internetā. Svarīgi, lai bērni skaidri zinātu, kur nepieciešamības gadījumā vērsties pēc palīdzības. Tāpat vecākiem ir jāzina, ka, saskaņā ar Bērnu tiesību aizsardzības likumu, bērnus līdz septiņu gadu vecumam nedrīkst atstāt bez pieaugušo uzraudzības. Ja bērna pieskatīšana tiek uzticēta brālim vai māsai, viņiem jābūt sasniegušiem vismaz 13 gadu vecumu.

Valsts izglītības satura centrs ir sagatavojis dažādas interaktīvas spēles, kuras bērni var izspēlēt kopā ar skolotājiem un vecākiem, lai vēlreiz pārrunātu dažādus drošības jautājumus. Viens no aktuālākajiem vasarā ir personīgo un citu cilvēku veselība un drošība, uzturoties pie ūdeņiem, tāpēc ir ļoti svarīgi pārrunāt - kas jāievēro peldoties, kāpēc, atrodoties pie ūdens vai ūdenī, ir svarīgi pieskatīt citam citu, kas jādara, ja notikusi nelaime uz ūdens? Par šiem un citiem jautājumiem liks aizdomāties “Padomi drošībai un uz pie ūdens”, kuru iespējams noskatīties: https://www.youtube.com/watch?v=Ea63ewQxelM.

Jaunāka vecuma bērniem noderīgas būs spēles “Īsi stāsti drošai dienai”, “Vesels un drošs” un citas