Publicēts 22 septembris 2016

Šodien Izglītības un zinātnes ministrijas valsts sekretāre Līga Lejiņa Bratislavā piedalās Eiropas Savienības Padomes Slovēnijas prezidentūras un COST asociācijas organizētajā COST ministru konferencē, kurā COST programmas dalībvalstu delegāciju vadītāji paraksta ministru deklarāciju, tādējādi iezīmējot vadlīnijas COST programmas darbībai nākamajiem 5-6 gadiem.

Ministru deklarācijā īpaši uzsvērta COST nozīmība Eiropas pētniecības telpā, sinerģijas loma starp COST, Eiropas Savienības pētniecības un inovāciju ietvarprogrammām un citiem Eiropas pētniecības telpas finanšu instrumentiem, kā arī tiek pozitīvi minēta COST akciju loma atvērtās inovācijas veicināšanā Eiropā.
COST (Cooperation Europeenne dans le Domaine de la Recherche Scientifique et Technique) ir starptautiskās sadarbības atbalsta programma, kas izveidota 1971.gadā, lai Eiropas līmenī sekmētu zinātnieku un speciālistu sadarbību dažādās zinātnes un tehnoloģijas attīstības jomās – dabas zinātnēs, inženierzinātnēs, medicīnā, lauksaimniecībā, sociālajās zinātnēs un humanitārajās zinātnēs. COST programma atbalsta sadarbību galvenokārt pirmskonkurences pētniecībā, kā arī pētījumos, kas risina aktuālas sabiedrības problēmas. 36 valstis, tostarp Latvija (kopš 1999.gada), ir pilntiesīgas COST programmas dalībvalstis, Izraēla piedalās sadarbības dalībvalsts statusā.

COST programmas pamatdarbības veids ir COST akcija – zinātnieku un speciālistu sadarbības tīkls Eiropas līmenī, kas nodrošina jaunu zināšanu radīšanu, zināšanu apmaiņu un zināšanu izplatīšanu. COST akcija ir atvērta, iekļaujošā, starpdisciplināra, var tikt īstenota jebkurā zinātnes un tehnoloģijas jomā, piesaistot dažādus sadarbības partnerus no visām valstīm, tā ir pieejama dažādos karjeras attīstības līmeņos.

Iniciatīva uzsākt sadarbību (jaunu COST akciju) nāk no potenciālajiem zinātniskās sadarbības dalībniekiem. Jaunas COST akcijas tēmu izvēlas un piesaka paši tās dalībnieki, kuri pārstāv vismaz piecas COST programmas dalībvalstis. COST programma dod iespēju sadarboties ne tikai ES ietvaros, COST akcijās iesaistās zinātnieki no dažādām pasaules valstīm. COST programmas dalībvalstu zinātnieki var pievienoties un iesaistīties jau atbalstīto COST akciju darbībā.

Latvija piedalās aptuveni 102 akcijās, kas ir viena trešā daļa no visām COST programmas akcijām. COST akcijas ietvaros atbalstu var saņemt zinātniskām konferencēm un semināriem, īstermiņa zinātnieku darba vizītēm, mācību pasākumiem, kopīgu zinātnisku publikāciju izdošanai, kā arī tiek atbalstīti jaunie zinātnieki. Latvijai, kā mazai valstij ar mazu zinātnisko sabiedrību, šī programma dod iespēju atrast savā darbības jomā jaunus projektu partnerus.

Kontakti informācijai par COST programmu:
Maija Bundule, COST nacionālais koordinators Latvijā, tālr.. 67785423, e-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.