Publicēts 01 decembris 2016

PP lapa vizkarte3Lai veicinātu sabiedrības informētību par profesionālās izglītības un darba vidē balstītu (DVB) mācību sniegtajām iespējām, Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) sadarbībā ar Latvijas Darba devēju konfederāciju (LDDK) šodien uzsāka kampaņu “Prakšu alianse”.

Kā preses konferencē uzsvēra izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis: “Lai arī darba vidē balstītas mācības Latvijā tiek praktizētas salīdzinoši nesen, ciešā sadarbība ar nozaru darba devējiem, turpmāk pieejamie vairāk nekā 100 milj. eiro Eiropas Savienības finanšu līdzekļu mācību iestāžu modernizācijai vēl vairāk sekmēs profesionālās izglītības sektora attīstību”.

Darba vidē balstītu mācību pilotprojekts tika uzsākts 2013. gadā, tajā brīvprātīgi iesaistoties sešām profesionālās izglītības iestādēm sadarbībā ar 29 uzņēmumiem. Mācības notika 17 dažādas programmās, ko apguva aptuveni 130 audzēkņu. Pilotprojekta īstenošanas gaitā iegūtā pieredze jau pēc trim gadiem ir ļāvusi IZM izveidot DVB mācību īstenošanas tiesisko ietvaru un izstrādāt nepieciešamos normatīvos aktus. Šo trīs gadu laikā DVB mācībās būtiski pieaudzis gan mācību iestāžu piedāvāto izglītības programmu, gan darba devēju un audzēkņu skaits. Pašlaik audzēkņu skaits jau tuvojas 2000. DVB mācībās ir iesaistījušās 17 mācību iestādes. Savukārt darba devēju skaits, kuri jauniešiem piedāvā prakses un darba iespējas, sasniedzis vairākus simtus uzņēmumu.

“Profesionālās izglītības jomā ir notikušas ļoti būtiskas pārmaiņas, kuras sekmēja gan reformas, gan ievērojamie finanšu ieguldījumi. Šodien profesionālās izglītības skolas kļuvušas par modernām, ar mūsdienu tehnoloģijām un risinājumiem apgādātām mācību iestādēm. Jauniešiem ir iespēja iegūt darba tirgum nepieciešamo profesionālo kvalifikāciju. Tomēr, lai turpinātu profesionālās izglītības attīstību, nepieciešams turpināt ciešu sadarbību ar nozaru darba devējiem, kā arī darbu pie mācību vides modernizēšanas”, uzskata izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis.

Arī LDDK ģenerāldirektore Līga Meņģelsone uzsver profesionālās izglītības priekšrocības: “Mūsdienu darba tirgū jauni, mērķtiecīgi un profesionāli sagatavoti darbinieki ir ļoti gaidīti un darba devēji ir gatavi arī paši iesaistīties, lai dotu ieguldījumu augsti kvalificēta darbaspēka sagatavošanā. Darba vidē balstītas mācības ļauj jau agri sākt reāli strādāt izvēlētajā nozarē, iepazīt darba vidi un pēc mācību pabeigšanas būt pilnīgi gataviem pašiem veidot savu profesionālo karjeru”. “Veiksmīga DVB mācību ieviešana ir tieši atkarīga arī no uzņēmēju vēlmes iesaistīties šādā mācību modelī, kur ieguvēji būs gan darba devēji, kuriem būs darbam konkrētā uzņēmumā apmācīti darbinieki, gan nozares kopumā, kam būs nodrošināts kvalificēts darbaspēks ilgtermiņā,” uzsver L. Meņģelsone.

Ievērojami ES fondu ieguldījumi līdz šim veikti profesionālās izglītības iestāžu infrastruktūras un aprīkojuma modernizācijā, satura reformā, pedagogu profesionālajā pilnveidē un karjeras atbalsta pasākumos. Jaunajā ES fondu plānošanas periodā darbs šajā jomā turpinās.
Līdz 2020. gadam tiks pabeigts darbs pie profesionālās izglītības iestāžu tīkla sakārtošanas un mācību satura modernizācijas. Paredzēts, ka pilnībā tiks modernizēts līdz 80% profesionālās izglītības iestāžu, kopējam investīciju apjomam sasniedzot 104,8 milj. eiro. Tas veidos mūsdienīgu un konkurētspējīgu profesionālās izglītības piedāvājumu valstī.

Vienlaikus eksperti uzsver, ka galvenais trūkstošais elements ir sabiedrības izpratne par profesionālā izglītības būtiski jauno un kvalitatīvo piedāvājumu. Vēl joprojām valda stereotipi par profesionālās izglītības iespējām, trūkst arī informācijas par DVB mācību piedāvājumu.

“Latvijā līdz ar profesionālās izglītības programmu un infrastruktūras modernizāciju, pateicoties ES fondu ieguldījumiem, pēdējos gados ir radīta lieliska bāze modernām mācībām. Diemžēl Eirobarometra dati rāda, ka lielākā problēma Latvijā, salīdzinot ar kaimiņvalstīm un Eiropas pirmrindniecēm – Somiju, Vāciju, Austriju, ir profesionālās izglītības prestižs. Iespējams, vēl no padomju laikiem nav mainījies iesīkstējušais stereotips, ka profesionālā izglītība domāta tiem, kam tik labi neveicas mācībās. Tā nav, un šis uzskats mums kopīgiem spēkiem jāmaina!" norāda Eiropas Komisijas pārstāvniecības Latvijā ekonomikas padomnieks Mārtiņš Zemītis.

Profesionālās izglītības kampaņa “Prakšu alianse” notiks līdz 2017. gada februārim ar plašu pasākumu loku visā Latvijā. To īsteno Latvijas Darba devēju konfederācija sadarbībā ar Izglītības un zinātnes ministriju.

Kampaņas ietvaros tiks rīkota starptautiska profesionālās izglītības un DVB mācību jautājumiem veltīta konference, izstrādāti informatīvi materiāli, veidota sociālo mediju komunikācija un vides instalācijas, veikti pētījumi un izstrādāts digitāls kalendārs profesionālo prasmju nedēļai, kas no šī gada 5. līdz 9. decembrim norisināsies visā Eiropā.

2015. gada 22. jūnijā triju Baltijas valstu ministri Latvijas prezidentūras Eiropas Savienības padomē ietvaros parakstīja triju Baltijas valstu deklarāciju ‘Baltijas alianse darba vidē balstītu mācību veicināšanai’. Visi minētie pasākumi ir vērsti uz paliekošiem ilgtermiņa ieguldījumiem kvalitatīvā profesionālajā izglītībā, tādējādi paverot kvalitatīvas izglītības un darba dzīves iespējas gan jauniešiem, gan citām iedzīvotāju grupām Latvijas reģionos

Informāciju sagatavoja:

Inese Lukaševska, kampaņas komunikācijas konsultante
e-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.
tālr.: 29536344

Papildu informācija:
Edīte Olupe,
Izglītības un zinātnes ministrijas
Komunikācijas un dokumentu pārvaldības nodaļas
vadītāja vietniece
e-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.
tālr.: 67047834

Maija Pētermane
LDDK Komunikācijas un korporatīvās sociālās atbildības politikas vadītāja
Tālrunis: + 371 29272365
E-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.