Publicēts 18 maijs 2017

Cern nedelaTuvinot Latviju Eiropas Kodolpētniecības centram (CERN), Rīgas Tehniskā universitāte (RTU) kopā ar CERN un Izglītības un zinātnes ministriju no 22. līdz 26. maijam rīko vērienīgu pasākumu – CERN nedēļu Latvijā. Šajā nedēļā Rīgā ieradīsies CERN amatpersonas un zinātnieki, kuri tiksies ar RTU vadību, izglītības un zinātnes ministru, ārlietu ministru, kā arī Saeimas deputātiem, apspriežot potenciālo Latvijas dalību CERN.

Šajā nedēļā pasākumi būs veltīti ne tikai zinātniekiem un studentiem, bet plašam interesentu lokam — skolēniem, pedagogiem, zinātnes entuziastiem un būtībā ikvienam Latvijas iedzīvotājam, jo CERN zinātnieki lasīs populārzinātniskas lekcijas par CERN darbību un pētījumiem un visas nedēļas garumā būs unikāla iespēja interaktīvā izstādē apskatīt Lielā hadronu paātrinātāja tuneli, kurā tika atklāts Higsa bozons, un izzināt šī tuneļa darbības pamatprincipus. Savukārt Latvijas uzņēmēji apaļā galda diskusijā kopā ar CERN amatpersonām apspriedīs potenciālo industrijas un CERN sadarbību.

CERN nedēļa Latvijā ir RTU mērķtiecīga piecu gadu darba rezultāts, jo, uzsākot sadarbību ar CERN, RTU ir strādājusi, lai stiprinātu RTU un CERN zinātniskās saites, kā arī veicinātu Latvijas kļūšanu par CERN dalībvalsti. Jaunas, daudz plašākas iespējas Latvijas zinātniekiem, akadēmiskajai videi un studentiem iekļauties vienā no vadošajām zinātnes organizācijām pasaulē ļāva arī pagājušā gada oktobrī izglītības un zinātnes ministra Kārļa Šadurska un CERN ģenerāldirektores Fabiolas Gianotti parakstītais Latvijas Republikas valdības un Eiropas Kodolpētījumu organizācijas CERN līgums par zinātnisko un tehnisko sadarbību augstas enerģijas daļiņu fizikā.

Plašāka informācija par CERN nedēļu: RTU mājaslapā.

CERN dienas Latvija