Publicēts 18 septembris 2017

epsc2017 advert4x3No 17. līdz 22. septembrim Rīgā norisinās Eiropas līmeņa nozīmīgākais kongress planētu zinātniekiem – Eiropas Planetāro zinātņu kongress (EPSC) 2017. 21.septembrī kongresa publisko pasākumu “Mēness, Marss un tālumā?” atklās izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis.

Eiropas līmeņa kongress ir otrs lielākais planetāro zinātnieku kongress pasaulē un šī ir pirmā reize, kad kongress notiek Centrālajā vai Austrumeiropā. Kongresā piedalās vairāk nekā 800 zinātnieku no vairāk nekā 30 valstīm un tajā tiks prezentēti 1000 zinātniskie referāti un aktuālākie jautājumi apspriesti paneļdiskusijās.

Kongresa programmā iekļautas tēmas par astrobioloģiju, Mēness un Marsa pētniecību, komētu pētniecību, asteroīdu izpēti un izmantošanu, planētu aizsardzību un citu planētu pētniecību. Šī gada kongresa tēma ir “Widening Participation” (Paplašinot iesaistīšanos), un tās laikā notiks zinātniskās sekcijas un Baltijas ekspertu lekcijas, lai veicinātu jaunu, ar kosmosa izpēti saistītu cilvēku iesaisti kosmosa nozarē.

EPSC dalībnieki ir planētu zinātnieki no NASA, EKA un citām Eiropas valstu kosmosa aģentūrām, misiju speciālisti, navigācijas eksperti, kosmosa pētniecības instrumentu izstrādātāji un inženieri.

Izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis piedalīsies kongresa publiskajā pasākumā “Mēness, Marss un tālumā?”, kas notiks 21.septembrī no plkst.19.15–20.30 viesnīcā “Radisson Blu Latvija” zālē “Jupiters”, kur sniegs uzrunu par tēmu “Kosmosa loma STEM izglītības kontekstā”. Publiskais pasākums ir bezmaksas un tajā aicināti piedalīties visi kosmosa interesenti.

Publiskajā pasākumā tiks skatīti tādi jautājumi kā privātas industrijas un iedzīvotāju loma jaunajā kosmosa izpētes ērā “Space 4.0”, mākslīgās inteliģences loma un robežas kosmosa izpētē. Jaunais kosmosa izpētes koncepts “Space 4.0” maina visu iesaistīto pušu lomas un EPSC publiskajā pasākumā laikā šie jautājumi tiks diskutēti kopā atzītiem ekspertiem no NASA un EKA.

Publiskajā pasākumā “Mēness, Marss un tālumā?” piedalīsies izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis, projekta “SMART-1” - pirmās Eiropas misijas uz mēnesi vadītājs Bernards Foings, kompānijas Aten Engineering vadītājs, NASA planetārais zinātnieks Jose Luis Galache un “ZINOO” zinātnes centru vadītājs Pauls Irbins.

Kongresa laikā viesnīcas “Radisson Blu Latvija” pirmajā stāvā interesantiem būs pieejama un apskatāma interaktīva izstāde par planetāro zinātnieku galvenajiem sasniegumiem un īstenotajiem projektiem. Interaktīvās izstādes laikā dalībnieki varēs noskaidrot, kura ir karstākā Saules sistēmas planēta; uz kuras planētas iespējams palēkties trīsreiz augstāk nekā uz Zemes; kuru no planētām rotā ledus un oglekļa gredzeni? Izstādē varēs arī apskatīt Saules sistēmas planētu modelīšus un uzzināt interesantus faktus par planētu īpašībām un to uzbūvi. Interesenti varēs aplūkot īstas nesējraķetes modeli un uzzināt, kādas zondes atrodas kosmosā un kādam mērķim tās paredzētas. Savukārt ar digitālā teleskopa palīdzību varēs aplūkot nakšņotās debesis, kā arī būs iespēja izmēģināt planētas izpētes robotiņa spēkus un sev par piemiņu sagādāt planētas virsmas ieža paraugu.

Detalizētāku informāciju par EPSC 2017 kongresu, tā programmu, zinātniskajām sekcijām un citiem notikumiem var atrast oficiālajā mājas lapā www.epsc2017.eu. Kongresa tiešsaistes translāciju nodrošinās LMT un tās varēs noskatīties tiešsaistē vai arhīvā gan Latvijas, gan citu valstu interesenti. EPSC 2017 Latvijā organizē Europlanet un Copernicus meetings.