Publicēts 21 februāris 2018

dzimtavaloda2“Valoda - tas ir mūsu nācijas kodols un identitāte. Latviešu valoda ir mūsu valsts valoda, tā ir mūsu bagātība, ko esam mantojuši, tā ir bijis pamats nācijas un savas valsts izveidei,” tā šodien, 21.februārī, Dzimtās valodas dienā Rīgas latviešu biedrības namā, uzsverot valodas nozīmi skolēniem un skolotājiem, kas pulcējušies no visas Latvijas, teica izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis.

“Šodien tā ir atbildība kopt un saudzēt šo mantojumu, nododot to nākošajām paaudzēm,” saka Šadurskis. “Dzimtās valodas diena ir nozīmīga tieši ar to, ka katram no mums liek aizdomāties, kāda vērtība ir mūsu dzimtā valoda un - kā to stiprināt. Šodien nevaram atļauties pret savu valodu, valsti izturēties ar veikalnieka cienīgu attieksmi, kur galvenais ir materiālais labums un personiskais izdevīgums. Tieši šādi lozungi ir to cilvēku arsenālā, kas vēlas redzēt mūsu valsti, Latviju, vāju un neizdevušos,” pauž Šadurskis. Ministrs arī uzsvēra, ka izglītībai ir centrālā loma valodas kopšanas un stiprināšanas jautājumos. Tieši tādēļ ir jāturpina valsts valodas lomas nostiprināšana visā izglītības sistēmā, par ko šobrīd Izglītības un zinātnes ministrija ir virzījusi attiecīgas izmaiņas likumos, lai palielinātu latviešu valodas lietojumu vispārējā izglītībā.

Lai svinētu Dzimtās valodas dienas svētkus kopā ar skolu jaunatni, Latviešu valodas aģentūra šodien aicināja uz tikšanos skolēnus un skolotājus no visas Latvijas. Pasākumā skolēnus un skolotājus uzrunāja izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis, Latviešu valodas aģentūras direktors Jānis Valdmanis un Rīgas Latviešu biedrības nama priekšsēdētājs Guntis Gailītis.

Pasākumā bija iespēja dzirdēt konkursa “Kas manu tautu dara stipru” literāro kompozīciju aktieru Ingas Alsiņas un Jāņa Āmaņa lasījumā, notika uzvarētāju apbalvošana, savukārt spēcīgu un pozitīvu enerģijas lādiņu ikviens pasākuma dalībnieks saņēma, klausoties bungu un dūdu mūzikas grupu “Auļi”. 

Pasaules iedzīvotāji runā vairāk nekā 6700 dažādās valodās. Ap piecpadsmit valodās no tām runā puse cilvēces. Otra puse pasaules iedzīvotāju runā visās pārējās valodās. Tikai aptuveni 200 valodu, arī latviešu valodas, runātāju skaits pārsniedz vienu miljonu.

Starptautisko Dzimtās valodas dienu 21.februārī pēc UNESCO iniciatīvas pasaulē atzīmē kopš 1999. gada. Tās mērķis ir izcelt valodas nozīmi ikdienas komunikācijā, pašizpausmē, sabiedrības veidošanā, zināšanu apgūšanā un tālākā nodošanā.