Publicēts 28 maijs 2018

kazahstanaŠonedēļ Latvijā viesojas Kazahstānas Starptautisko programmu centra prezidents Žanbolats Meldešovs (Zhanbolat Meldeshov). Vizītes laikā Ž.Meldešovs tikās ar Izglītības un zinātnes ministrijas valsts sekretāri Līgu Lejiņu.

Tikšanās laikā centra prezidents tika iepazīstināts ar augstākās izglītības aktualitātēm Latvijā, kā arī tika pārrunātas sadarbības iespējas augstākajā izglītībā starp Latviju un Kazahstānu. Meldešova kungs iepazīstināja ar Kazahstānas puses īstenotajām starptautiskās sadarbības programmām, kā arī iespēju popularizēt Latvijas augstskolu piedāvātās studiju iespējas Kazahstānas skolēniem. Centra prezidents pauda viedokli, ka tuvākajos gados būtiski pieaugs to Kazahstānas iedzīvotāju skaits, kuri izvēlēsies augstāko izglītību iegūt ārvalstīs, un Latvija varētu būt viens no studētgribētāju galamērķiem.

Vizītes ietvaros centra prezidents plāno tikties arī ar Latvijas Universitātes, Rīgas Tehniskās universitātes, Rīgas Stradiņa universitātes un Latvijas Lauksaimniecības universitātes pārstāvjiem.

2016. gada aprīlī Rīgu pēc Izglītības un zinātnes ministrijas uzaicinājuma apmeklēja iepriekšējais Kazahstānas Starptautisko programmu centra prezidents Gani Nigimetovs (Gani Nygymetov).

2013. gadā Latvija ar Kazahstānu noslēdza divpusēju starpministriju līgumu par sadarbību izglītībā, zinātnē un jaunatnē. Šobrīd ir uzsāktas sarunas arī par starpvaldību vienošanās noslēgšanu. Kazahstānas studenti var pretendēt uz Latvijas valsts stipendijām un katru gadu pieaug saņemto pieteikumu skaits no šīs valsts. 2018. gadā trešais lielākais pieteikumu skaits tika saņemts no Kazahstānas.

2017./2018. akadēmiskajā gadā Latvijas augstskolās studē 306 Kazahstānas studenti jeb 4 % no visa ārvalstu studentu skaita, un studentu skaits pakāpeniski turpina pieaugt.

2018. gada 31. maijā Rīgā notiks septītā Latvijas Republikas un Kazahstānas Republikas Starpvaldību komitejas sēde. Arī tās ietvaros plānots pārrunāt aktuālos abu valstu sadarbības jautājumus izglītības, zinātnes un kosmosa jomā.

Kazahstānas Starptautisko programmu centrs arī administrē Kazahstānas stipendiju programmu “Boļašak”, kas tiek piešķirta talantīgiem Kazahstānas jauniešiem maģistra un doktora studijām ārvalstīs. Starptautiskā stipendija “Boļašak” ir izveidota 1993. gadā pēc Kazahstānas prezidenta Nursultana Nazarbajeva iniciatīvas (bolashak tulkojumā no kazahu valodas – nākotne). “Boļašak” stipendiju programmas ietvaros vairāk nekā 11 000 Kazahstānas studentu studē 33 valstīs, tostarp, pasaulē atzītās augstskolās visā pasaulē. Papildu informācija par stipendiju.