Publicēts 26 marts 2015

Šodien, 26.martā, Latvijas pedagogi tiekas ar Izraēlas vēstnieci Latvijā Hagitu Ben- Jākovu, lai dalītos iespaidos par ieguvumiem profesionālās pilnveides kursos par holokausta izglītību.

Pieredzes kursi Jeruzalemē no16. līdz 25.februārim šogad notika jau piekto reizi. To dalībnieki bija 25 vēstures un sociālo zinību skolotāji no dažādām vispārējās, profesionālās, speciālās, vakara (maiņu), kā arī privātās izglītības iestādēm, arī muzeju un augstskolu darbinieki.

Lai uzklausītu kursu dalībnieku iespaidus un pārdomas, pārrunātu turpmākās sadarbības iespējas, Izraēlas vēstniece Latvijā pēc katras kursu norises aicina uz tikšanos kursu dalībniekus un brauciena organizatorus.

Pedagogu profesionālās kompetences pilnveides programmu “Holokausta izglītība, antisemītisma un diskriminācijas jautājumi” organizē Holokausta tālākizglītības centrs Yad Vashem Jeruzalemē. Ar vēstnieces Hagitas Ben-Jākovas iniciatīvu brauciena organizēšanā piedalās Izraēlas vēstniecība Latvijā, sadarbojoties ar Izglītības un zinātnes ministriju.

Kursu dalībniekiem bija iespēja gūt ieskatu ebreju tautas vēsturē, apmeklēt Izraēlas muzejus, klausīties lekcijas un stāstījumus par antisemītismu un nacistu ideoloģiju, par holokausta ietekmi gan Izraēlā, gan pasaulē un gūt ieskatu pedagoģijas metodēs, mācot  par holokaustu.

Pedagogi, kuri  māca pasaules vēsturi, Latvijas vēsturi, sociālās zinības un ētiku, no profesionālās pilnveides kursiem Izraēlā pārveduši nozīmīgu zināšanu  un pieredzes bagāžu, kas turpmāk sniegs būtisku atbalstu darbā, mācot audzēkņiem par holokaustu, kā arī palīdzēs jauniešiem un sabiedrībai kopumā labāk izprast vēsturisko ebreju kopienu Latvijā un ebreju tautai aktuālos  jautājumus.

Atbalsts izpratnes veidošanā ir bijusi arī holokausta upuru un varoņu memoriālā kompleksa Yad Vashem ceļojošā izstāde “Vairāk nekā bērnu spēles” (No Child's Play). Aicinām izglītības iestādes pieteikties  ceļojošās izstādes “Vairāk nekā bērnu spēles” izvietošanai arī 2015.gadā, sazinoties ar  biedrību “Kultūras un atbalsta centrs - ICEJ Latvija” (e-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.).

Ar Izraēlas un Vācijas vēstniecības Latvijā, Rietumu Bankas labdarības fonda un Holokaustā Latvijā izdzīvojošo ebreju apvienības Ņujorkā atbalstu ir dāvināta katrai vispārējās izglītības iestādei Latvijā Frīdas Mihelsones grāmata "Es izdzīvoju Rumbulā". Tā ir skaudra liecība par Holokausta noziegumiem un vienlaikus atgādinājums  par visaugstākajām morāles vērtībām. Frīda Mihelsone spēja izdzīvot, vēl vairāk, liecināt par savu  brīnumaino izglābšanos, pierakstot atmiņas, kas kalpo par kā atgādinājums katram no mums būt atbildīgam, lai nekas līdzīgs pasaulē neatgrieztos.  Grāmatas dāvinājumu vispārējās izglītības iestādes  ir saņēmušas  2015.gada 22.janvārī.

Holokausta izglītība

Foto: 24. februārī Latvijas vēstnieks Izraelā Andris Vilcāns (centrā) un Yad Vashem kursu organizatore Noa Sigal (piektā no kreisās) ar Latvijas skolotājiem, kuri piedalījās skolotāju, augstskolu pārstāvju un muzeju darbinieku seminārā par holokausta vēsturi