Publicēts 13 februāris 2019

IMG 5133Trešdien, 2019.gada 13.februārī, Ēnu dienā, Izglītības un zinātnes ministrijā ciemojās 20 jaunieši no dažādām Latvijas skolām - Rīgas Valsts 1. ģimnāzijas, Rīgas Valsts vācu ģimnāzijas, Rīgas Purvciema vidusskolas, Jelgavas Spīdolas ģimnāzijas, Edgara Kauliņa Lielvārdes vidusskolas, Madlienas vidusskolas, Rīgas 49. vidusskolas, Rīgas Valsts 3. ģimnāzijas, Rīgas Franču liceja, Ventspils Valsts 1. ģimnāzijas, Jelgavas Valsts ģimnāzijas, Rīgas 64. vidusskolas, J.G.Herdera Rīgas Grīziņkalna vidusskolas un Baldones vidusskolas.

Skolēni ēnoja izglītības un zinātnes ministri Ilgu Šuplinsku, valsts sekretāra vietnieku – Sporta departamenta direktoru Edgaru Severu, valsts sekretāra vietnieci – Struktūrfondu departamenta direktori Santu Šmīdleri, Izglītības departamenta direktori Līgu Bucenieci, Juridiskā un nekustamo īpašumu departamenta direktoru Raimondu Kārkliņu, Profesionālās un pieaugušo izglītības departamenta direktora vietnieci Baibu Bašķeri, Augstākās izglītības, zinātnes un inovāciju departamenta direktora vietnieci Daci Jansoni, zinātnes politikas plānotāju Jāni Paideru, informācijas tehnoloģiju speciālistus Modri Apsi un Andi Hazeleju, Komunikācijas nodaļas speciālistes Intu Bērziņu, Lauru Zaharovu un Ivetu Sēbriņu. Vienlaikus ministrijā viesojās arī vairāk nekā 20 jaunatnes lietu speciālistu ēnas, jo jaunatnes lietu speciālisti šodien ministrijā piedalījās mācībās par prasmju pilnveidošanu darbā ar jauniešiem.

Ēnu diena visiem kopīgi sākās ar izglītības un zinātnes ministres Ilgas Šuplinskas sveicienu un ministres atraktīvo uzdevumu – asociatīvo testu. Sarunas laikā ministre akcentēja cilvēka personības nozīmi karjeras un dzīves veidošanā, par to, kā uztveram un asociējam sevi, cik svarīgi ir nebaidīties no izaicinājumiem un neieslīgt rutīnā.

Visas dienas garumā jauniešiem bija iespēja iepazīties ne tikai ar sava ēnas devēja ikdienu, bet arī piedalīties sanāksmēs, diskusijās, veikt praktiskus uzdevumus un apmeklēt dažādas institūcijas.

Rīgas Valsts 1. ģimnāzijas 12.klases skolnieks Olavs Rāciņš bija viena no četrām izglītības un zinātnes ministres ēnām. Viņu dienas ritms bija tiks spraigs un interesants, ka ēnas devās mājup tikai ap četriem pēcpusdienā. Piedalīšanās Saeimas Ilgtspējīgas attīstības komisijas darbā, sarunas par skolu tīkla attīstību, sporta infrastruktūras objektiem, izglītību, jauniešu iesaisti, valsts valodas lietošanu skolās – nemaz nav iespējams uzskaitīt visas jomas, par kurām kopā ar ministri, ministrijas speciālistiem un sadarbības partneriem tika meklētas atbildes uz daudziem jautājumiem.

“Vērojot un piedaloties ministres Ilgas Šuplinskas darbā, man šodien radās pārliecība, ka izglītība, zinātne, valsts valoda, sports un jaunatne ir drošās rokās. Ministrei ir skaidrs redzējums un ieceres, kā risināt gan problēmas, gan turpināt veiksmīgi iesāktos darbus,” savos iespaidos dalās Olavs.

Ventspils Valsts 1. ģimnāzijas 12.klases skolniecei Elīzai Ostvaldei Ēnu dienā bija iespēja iepazīt gan zinātnes politikas plānošanas procesus, gan pārliecināties par struktūrfondu sniegto ieguldījumu izglītības un zinātnes attīstībā. Elīza neslēpj savu sajūsmu par iespēju apmeklēt nupat atklāto Latvijas Universitātes Akadēmiskā centra Zinātņu māju. “Es vēl nespēju noticēt, ka man tiešām bija iespēja ciemoties jaunajā kompleksā. Nupat skolā ar klasesbiedriem runājām, ka ļoti gribētu nokļūt Zinātņu mājā un šķita, ka tas nebūs viegli izdarāms,” saka Elīza. Kaut gan jauniete savu nākotni saista ar politoloģiju, tomēr uzskata, ka dabaszinātnēm ir milzīga loma Latvijas attīstībā. Un Zinātņu māja ir unikāla ar to, ka te vienuviet būs koncentrēti LU eksakto, medicīnas un dzīvības zinātņu studiju un pētniecības virzieni.

Savukārt Komunikācijas nodaļas ēnām Marijai Kobenko (Rīgas Valsts 3. ģimnāzija) un Sandim Šarkovskim (Rīgas 64.vidusskola) visas dienas garumā bija iespēja darboties praktiski – jaunieši rakstīja relīzi par Ēnu dienas norisi un intervēja citus jauniešus. Pēc iepazīšanās ar ieteikumiem efektīvākai komunikācijai sociālajos tīklos un projekta “Pumpurs” jaunāko filmu “Klase”, jaunieši veidoja ierakstu ministrijas Facebook kontā par to, kā internets ietekmē jauniešu ikdienu.

Visi Ēnu dienā uzrunātie jaunieši atzina, ka šis pasākums sniedz vērtīgu pieredzi katram dalībniekam, dod iespēju saprast – vai tas, ko gatavojies studēt, ir tava īstā izvēle.

Informāciju sagatavot palīdzēja Komunikācijas nodaļas speciālistu ēnas - Marija Kobenko (Rīgas Valsts 3.ģimnāzija) un Sandis Šarkovskis (Rīgas 64. vidusskola).