Publicēts 20 novembris 2019

Izglītības un zinātnes ministrija un Latvijas Sporta federāciju padome (LSFP) 2019. gada 20. novembrī paziņoja Sporta stipendijas ieguvējus 2019./2020. studiju gadam. Lai sekmētu studējošo augstas klases sportistu iespējas apvienot studijas ar sportiskās meistarības izaugsmi, kā arī, lai popularizētu studentu sportu un veicinātu rezervju sagatavošanu Latvijas izlašu komandām, no valsts budžeta līdzekļiem sporta stipendijas tiek piešķirtas kopš 2007. gada. Stipendija paredzēta tieši stipendiātu akadēmiskās un sportiskās izaugsmes sekmēšanai.

Šoreiz stipendiju komisija bija saņēmusi 66 studējošo sportistu pieteikumus, no kuriem stipendija piešķirta 41 pretendentam. Visvairāk stipendiju ieguvēju studē Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmijā un Rīgas Tehniskajā universitātē – katrā 12, Latvijas Universitātē – septiņi, Latvijas Lauksaimniecības universitātē – trīs, Rīgas Stradiņa universitātē – divi, Daugavpils Universitātē, Biznesa vadības koledžā, Banku Augstskolā un Vidzemes Augstskolā – pa vienam. Jau trešo gadu uz stipendiju varēja pretendēt arī tie Latvijas izlašu dalībnieki un kandidāti, kuri sekmīgi studē augstskolās Eiropas Savienības valstīs.

Stipendiju ieguvēji pārstāv 21 sporta veidu, viņu vidū visvairāk – astoņi florbolisti, septiņi vieglatlēti, pa četriem orientieristiem un smaiļotājiem, divi – handbolisti. Pa vienam stipendiātam — distanču slēpošanā, skeletonā, brīvajā cīņā, skrituļslalomā, peldēšanā, šaušanā, kērlingā, velo orientēšanās sportā, kalnu slēpošanā, bobslejā, triatlonā, šahā, galda tenisā, snovbordā, airēšanā un džudo.

Pieteikties stipendijai tika aicināti visu Latvijas izlašu sportisti, kuri studē akreditētā augstākās izglītības iestādē, un startē sporta veidos, kuru starptautiskās federācijas ir Starptautisko sporta federāciju ģenerālās asociācijas biedri, vai atzītas Starptautiskajā Olimpiskajā komitejā. Stipendiju piešķiršanas kritēriji nenodala budžeta vai maksas, pilna vai nepilna laika studiju programmas studentus, tomēr studiju ilgums nedrīkst pārsniegt studiju programmas apguvei paredzēto laika periodu.

Stipendiju komisijas priekšsēdētāja, profesore Agita Ābele uzsver, ka sportista karjera ir terminēta. "Būtiski nodrošināt atbalstošu vidi sportistiem jau aktīvās karjeras laikā, kurā veidot stabilus pamatus personības izaugsmei un karjerai, kas sagaidāma pēc sporta gaitu noslēgšanas. Tāpat atlētam jābūt personībai, kura būtu motivēta un spētu sportu apvienot ar studijām, ticētu iespējai to paveikt un, pats galvenais, apstiprinātu to ar rūpīgu un neatlaidīgu darbu," sacīja A. Ābele.

Stipendijas apmērs vienam studentam ir no 400 līdz 1500 eiro. Sporta stipendiju ieguvēju saraksts 2019./2020. akadēmiskajā gadā pieejams Latvijas Sporta Federāciju padomes tīmekļvietnē.

Lēmums par stipendijas piešķiršanu tiek pieņemts, vērtējot sportistu sekmes un sportiskos sasniegumus pēdējā gada laikā. LSFP Sporta stipendiju komisijā ir pārstāvji no Izglītības un zinātnes ministrijas, Latvijas Sporta federāciju padomes, Latvijas Olimpiskās komitejas, Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmijas un Latvijas Olimpiskās vienības.