Publicēts 27 aprīlis 2015

Rīga, 2015.gada 27.aprīlis. Pulcējoties delegācijām no 56 valstīm, Rīgā 27.–28.aprīlī norisinās 5.Āzijas un Eiropas izglītības ministru sanāksme (ASEMME5), kuras fokusā – jauno tehnoloģiju piedāvātās iespējas, kā arī prasmju pilnveidošana nodarbinātības veicināšanai. Apliecinot ASEMME5 galveno tēmu – “Uz rezultātiem vērsta ASEM sadarbība” – sanāksme ir sākusies ar redzamiem rezultātiem abu reģionu sadarbības jomā. Vēl pirms tās atklāšanas parakstīti jauni divpusējās sadarbības līgumi starp Ķīnu un Igauniju, kā arī Ķīnu un Lietuvu. Sanāksmes gaitā paredzēta arī citu sadarbības līgumu parakstīšana.

Vērtējot pēc delegātu skaita un valstīm, ko tie pārstāv, šī ir lielākā izglītības jomas ministru sanāksme, kāda Latvijā rīkota. Divu dienu noslēgumā ministri pieņems Priekšsēdētāja secinājumus, kuros būs noteiktas prioritātes nākamajam darba posmam. Šos secinājumus Latvija nodos Korejas Republikai – 6. ASEM Izglītības ministru sanāksmes rīkotājai 2017.gadā.

Sanāksmi atklās Latvijas valsts prezidents Andris Bērziņš un Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs. “Izglītība allaž ir bijusi ilgtspējīgas attīstības dzinulis, un īpaši tas redzams tagad, kad cilvēkiem un viņu intelektuālajai bagāžai ceļot kļūst arvien vieglāk. ASEM ietvaros ir tapis jauns izglītības Zīda ceļš starp Austrumiem un Rietumiem. Lai izmantotu visu tā potenciālu, mums vairāk jāpievēršas prasmju attīstīšanai, kā arī informācijas un komunikāciju tehnoloģiju pienesumam,” norāda ASEMME5 priekšsēdētāja, Latvijas izglītības un zinātnes ministre Mārīte Seile.

ASEM jeb Āzijas un Eiropas sanāksme ir izveidota 1996.gadā un pēdējo teju 20 gadu laikā tā kļuvusi par galveno neformālā dialoga un sadarbības platformu starp Āziju un Eiropu. Kopā ņemot, ASEM valstīs mīt 60% pasaules iedzīvotāju un visu dalībvalstu iekšzemes kopprodukts ir puse no pasaules iekšzemes kopprodukta. Tā dēvētais ASEM Izglītības process aizsākts 2008.gadā un tā prioritārās darba jomas ir izglītības kvalitātes nodrošināšana un atzīšana; uzņēmējdarbības vides iesaistīšana izglītībā, sabalansēta mobilitāte un mūžizglītība jomās, kas aptver arī tehnisko un profesionālo izglītību un apmācību. 

Aprīļa pēdējā nedēļa Rīgā paies ASEM noskaņās. Pēc 5.ASEM izglītības ministru sanāksmes, Latvijas Universitātē 29.aprīlī gaidāma Erasmus+ Informācijas diena. Tajā pašā laikā 29. un 30.aprīlī risināsies arī 3.ASEM transporta ministru sanāksme, ko rīko Latvijas Satiksmes ministrija.

Piezīmes:

27.aprīlī medijiem pieejamas ministru doorstep intervijas, kā arī sanāksmes atklāšanas un ievadrunas (video un foto iespējas). Lūgums ņemt vērā, ka pasākumu apmeklēt var tikai akreditēti mediji. Informācija par mediju akreditāciju: https://eu2015.lv/media-eu/accreditation. Jautājumu gadījumā par mediju akreditāciju vai mediju centra darbu lūdzam sazināties ar Karīnu Leju (karina.leja@es2015.l, 26058258).

28.aprīlī plkst. 10:45 paredzēta preses konference, kurā piedalīsies Latvijas izglītības un zinātnes ministre Mārīte Seile kopā ar iepriekšējās sanāksmes rīkotāju, Malaizijas izglītības un zinātnes ministru Džusohs Idriss (Jusoh Idris) un nākamās 2017.gadā plānotās ministru sanāksmes organizētāju, Korejas izglītības ministru Hvans Vu Je (Hwang Woo-yea).

Pēc preses konferences plkst. 11:30 LNB ātrijā mediji varēs iepazīsties ar izstādi Powered by Education – 12 Latvijas veiksmes stāstiem par cilvēkiem un viņu sasniegumiem, kurus iedvesmojusi Latvijas izglītības sistēma.