Publicēts 30 aprīlis 2015

 

spaceExpo

 

No 30. aprīļa līdz 10. maijam Rīgā, Esplanādē, būs skatāma Eiropas lielākā ceļojošā Kosmosa izstāde “European Space Expo”, kurā ikviens interesents varēs izzināt, kā kosmosa nozare ietekmē mūsu ikdienu. Interaktīvā izstāde, kas izpelnījusies lielu ievērību jau 24 Eiropas pilsētās, būs apskatāma bez maksas.

Eiropas Kosmosa izstāde Rīgā tiks atklāta ceturtdien, 30.aprīlī, pulksten 10:00 Esplanādē, kur atradīsies izstādes īpašā būve – kupolveidīgs paviljons. Atklāšanā piedalīsies izglītības un zinātnes ministre Mārīte Seile, ekonomikas ministre Dana Reizniece – Ozola un Eiropas Komisijas pārstāvniecības Latvijā vadītāja Inna Šteinbuka. Klātesošos uzrunās arī Rīgas pilsētas izpilddirektors Juris Radzevičš, kā arī nodibinājuma „Ventspils Augsto tehnoloģiju parks” valdes priekšsēdētājs un Kosmosa tehnoloģiju un pakalpojumu nozares klastera projekta vadītājs Ivars Eglājs. Izstādes atklāšanu vadīs bērnu zinātnes centra "Z(in)oo" vadītājs Pauls Irbins.

Ik dienas izstādes apmeklētājiem papildus ekspozīcijas aplūkošanai būs iespējams uzklausīt arī dažādus ekspertus un viņu stāstīto par kosmosa izpēti, jaunākajiem zinātnes sasniegumiem un lielākajiem izaicinājumiem šajā jomā. Interesenti varēs izzināt tādas tēmas kā: darbs kosmosā, Galileo pozicionēšanas pielietojumi Latvijā, operacionālās jūras prognozes, eksperimentālie aerodinamiskie pētījumi aeronautikas un kosmosa jomā un daudzas citas. Visu tematisko runu programma skatāma šeit: http://ec.europa.eu/latvia/events/2015/kosmosa_izstades_programma_1-10.5.pdf

Ceļojošā Eiropas Kosmosa izstāde sniedz iespēju apskatīt, aptaustīt un izmēģināt plašu inovatīvu tehnoloģiju un pakalpojumu klāstu, ko piedāvā kosmosa nozare. ES iekšējā tirgus, rūpniecības, uzņēmējdarbības un MVU komisāre Elžbeta Beņkovska, izstādi pavadot uz Latviju, saka: "ES ieguldījumi kosmosa nozarē ir ļoti būtiski, jo ļauj sniegt pakalpojumus, bet kuriem nav iedomājama mūsdienu dzīve. Šī izstāde ir lieliska iespēja Latvijas iedzīvotājiem un viesiem iepazīties ar plašajām iespējām, kādas sniedz ES satelītnavigācijas un Zemes novērošanas programmas." Kosmosa tehnoloģijas palīdz optimizēt transporta plūsmu, uzlabot lauksaimniecības un zivsaimniecības efektivitāti, aizsargā vidi un palielina mūsu drošību.

Izstādi organizē Eiropas Komisija, un Latvijā tās norisi nodrošina Izglītības un zinātnes ministrija sadarbībā ar bērnu zinātnes centru "Z(in)oo."

Papildinformācija
Pateicoties ES investīcijām satelītnavigācijas programmā Galileo un Zemes novēršanas programmā Copernicus, Eiropas iedzīvotājiem būs pieejami pakalpojumi, kas pavērs jaunas ekonomikas izaugsmes iespējas un palīdzēs radīt jaunas darbavietas.
Sākot ar 2016. gadu, jaunā Galileo satelītu plejāde pakāpeniski sāks sniegt uzlabotus pakalpojumus: piemēram, precīzāku auto navigāciju un efektīvāku ceļu transporta vadību.
Paredzams, ka līdz šīs desmitgades beigām pasaules satelītnavigācijas pielietojuma tirgus vērtība sasniegs 240 miljardus eiro un apmēram 7 % no iekšzemes kopprodukta (Eiropā tie ir 800 miljoni eiro) tiks iegūts, izmantojot satelītnavigācijas pakalpojumus. Neatkarīgi pētījumi liecina, ka pirmajos 20 darbības gados Galileo pienesums Eiropas ekonomikā varētu būt līdz 90 miljardiem eiro.
Savukārt ES Zemes novērošanas programma Copernicus izmanto satelītu un mērinstrumentu uz zemes savāktos datus, lai palīdzētu radīt priekšstatu par klimata pārmaiņām un vides situāciju. Sagaidāms, ka Copernicus sniegtie ieguvumi vismaz 4–10 reizes pārsniegs nepieciešamās investīcijas.

Visas Eiropas kosmosa nozares vērtība patlaban ir 5,4 miljardi eiro gadā, un tā nodarbina vairāk nekā 31 000 augsti kvalificētu darbinieku. Papildinformāciju skatīt šeit: http://ec.europa.eu/growth/sectors/space/expo/index_en.htm

 

Aktuālā izstādes programma: http://www.izm.gov.lv/lv/aktualitates/613-eiropas-kosmosa-izstades-programma