Publicēts 02 jūlijs 2015

No 2015. gada 6. līdz 12. jūlijam Rīgu pieskandinās XI Latvijas skolu jaunatnes dziesmu un deju svētki, kuru plašo programmu veido koru un deju kolektīvu, pūtēju un simfonisko orķestru, vokālo un instrumentālo ansambļu, mazo mūzikas kolektīvu, mūsdienu deju kolektīvu sniegums, kā arī priecēs radošās darbnīcas, teātru izrādes u.c. aktivitātes.

“Vērtību izglītība ir daļa no vispusīgas personības attīstības, no kvalitatīva izglītības procesa. Par to ar izglītības jomas kolēģiem no citām valstīm daudz diskutējām arī Latvijas prezidentūras laikā. Dziesmu un deju svētki ir būtiska mūsu valsts vērtību izglītības daļa, un esam lepni par visiem vairāk nekā 100 tūkstošiem Latvijas skolēnu, kas ikdienā dzied, dejo, muzicē un spēlē teātri”, preses konferencē uzsvēra izglītības un zinātnes ministre, Svētku Rīcības komitejas priekšsēdētāja Mārīte Seile.

“Svētki šogad iezīmējas ar vairākiem jauninājumiem gan mākslinieciskā programmā, gan Svētku organizācijā. Pirmo reizi Svētkos notiks kokļu mūzikas koncerts, mūsdienu deju lieluzvedums, tērpu skate. Tiek atjaunotas arī vairākas tradīcijas – garīgās mūzikas koncerts, ielu koncerti, Svētku atvēršana 11.novembra krastmalā, kas pulcēs visus Svētku dalībniekus. Svētku organizācija ir kopdarba rezultāts – Svētku rīkošanā iesaistīts plašs valsts un pašvaldību institūciju loks, nevalstiskās organizācijas, uzņēmumi, vecāki, pedagogi, bērni un brīvprātīgie. Īpašs akcents, rīkojot Svētkus, ir likts tieši uz drošības jautājumiem,” akcentē Svētku izpilddirektore Agra Bērziņa.

Svētkos pulcēsies 37890 dalībnieku no visas pasaules, bet viskuplāk tiks pārstāvēts Vidzemes novads. 26 000 Svētku dalībnieku no Latvijas reģioniem tiks īslaicīgi izmitināti 60 Rīgas pilsētas izglītības iestādēs. Viena dalībnieka izmaksas no valsts piešķirtā finansējuma ir 9,84 eiro (viena dalībnieka ēdināšanas izmaksas dienā 7 eiro, izmitināšanas izmaksas – 2,84 eiro). Dalībnieki Rīgas sabiedriskajā transportā pārvietosies bez maksas, lietojot viedkartes.

“Rīgas pilsēta ir veikusi visus nepieciešamos priekšdarbus veiksmīgai Svētku norisei – analizējot Svētku norisi un lielākās cilvēku plūsmas, tiks norīkoti sabiedriskā transporta papildu reisi, dalībnieku uzņemšanai ir gatavas arī Rīgas pilsētas izglītības iestādes. Protams, rīdziniekiem jābūt gataviem, ka pilsētā veselu nedēļu būs dalībnieki no visas Latvijas, pilsētas ielās būs daudz autobusu – Rīgā iebrauks papildu 1100 transporta vienības. Lūdzam sekot aktuālajai informācijai par transporta plūsmu un stāvvietu ierobežojumiem gan Rīgas, Svētku rīkotāju mājas lapās, gan medijos,” atzīmē Rīgas pilsētas izpilddirektors Juris Radzevičs.

“Valsts policijai Svētku laikā prioritārās darbības jomas ir dalībnieku un skatītāju drošība, ceļu satiksme un kārtība skolās un pasākumu norises vietās. Valsts policijas darbinieki apsargās 12 skolas – tās ir skolas, kurās dzīvos vairāk nekā 700 Svētku dalībnieku. Pārējās skolās par kārtību un drošību rūpēsies pašvaldības policijas un zemessardzes pārstāvji. Īpašu uzmanību pievērsīsim autobusu vadītāju un braukšanas ātruma kontrolei. Lūdzam atgādināt bērniem par diviem tālruņu numuriem – 112 un 110,” stāsta Valsts policijas priekšnieks Ints Ķuzis.

“Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests ir apsekojis pilnīgi visas izglītības iestādes, kurās dzīvos dalībnieki, kā arī pārbaudījis, ka tika novērstas konstatētās nepilnības. Katrā norises vietā būs norīkotas ekipāžas, kā arī dežūrēs ugunsdrošības operatori. Savukārt, vakaros veiksim papildu pārbaudes, lai sekotu, kā tiek ievēroti ugunsdrošības noteikumi,” akcentē VUGD priekšnieka vietnieks Kristaps Eklons.

“Svētki būs intensīvs laiks arī mediķiem, tāpēc esam rūpīgi pārdomājuši, kā efektīvāk lietot mūsu resursus. Svētku laikā būs dažādi palīdzības veidi – sākot no pirmās palīdzības sniegšanas sadarbībā ar Sarkano Krustu, ārstu palīgu, ārstu brigādēm un beidzot ar reanimatologu un bērnu reanimatologu brigādēm. Norises vietās būs arī īpaši medpunkti. Neatliekamā medicīniskā palīdzība norises vietās tiks sniegta visiem, kam nepieciešams - gan dalībniekiem, gan skatītājiem,” stāsta NMPD direktora vietniece Renāte Pupele. Kopā ar dalībniekiem uz Rīgu dosies arī mediķi no pašvaldībām. Savukārt, Mežaparka Lielajā estrādē dalībnieku tribīnēs tiks izvietotas īpašas zīmes, kuras lietojot mediķi precīzi spēs ātri reaģēt un sniegt nepieciešamo palīdzību.

Latvijas skolu jaunatnes dziesmu un deju svētki ir lielākie Latvijas bērnu un jauniešu kultūras un mākslas svētki, kas notiek reizi piecos gados. XI Latvijas skolu jaunatnes dziesmu un deju svētki norisināsies Rīgā no 6. līdz 12. jūlijam, tajos piedalīsies ap 37 890 dalībnieku. XI Latvijas skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkus rīko Valsts izglītības satura centrs, atbalsta lieldraugi Swedbank un Kārums, kā arī atbalstītāji Latvijas Mobilais Telefons (LMT), Latvijas valsts meži, Latvijas Dzelzceļš, Latvenergo, Valsts kultūrkapitāla fonds, Statoil un Moller Auto lidosta.