2017.gada 28. septembra Valsts sekretāru sanāksmē ir izsludināts Izglītības un zinātnes ministrijas izstrādātais Ministru kabineta noteikumu projekts „Darbības programmas „Izaugsme un nodarbinātība” 8.2.1. specifiskā atbalsta mērķa „Samazināt studiju programmu fragmentāciju un stiprināt resursu koplietošanu” pirmās un otrās projektu iesniegumu atlases kārtas īstenošanas noteikumi, kas nosaka kārtību, kādā īstenos ES fondu atbalstīto 8.2.1. specifiskā atbalsta mērķi „Samazināt studiju programmu fragmentāciju un stiprināt resursu koplietošanu” (turpmāk – 8.2.1. SAM), kā arī definē prasības projekta iesniedzējiem, nosaka plānoto ieguldījumu sasniedzamo mērķi un rādītājus, atbalstāmās darbības, izmaksu attiecināmības un projektu īstenošanas nosacījumus, kā arī pieejamo finansējuma apmēru.

8.2.1. SAM īstenošana paredzēta divās saturiski atšķirīgās kārtās: pirmās kārtas ietvaros tiks finansēta jaunu pedagogu studiju programmu izstrāde, savukārt otrās kārtas ietvaros tiks finansēta kopīgo doktorantūras studiju programmu un studiju programmu ES valodās izstrāde.

ES programmas mērķis ir uzlabot Latvijas augstākās izglītības studiju programmu starptautisko konkurētspēju un eksportspēju, nodrošināt pieejamo resursu efektīvu izmantošanu un mazināt studiju programmu fragmentāciju. Finansējums ir paredzēts kopīgo doktorantūras studiju programmu un studiju programmu ES oficiālajās valodās (kas nav latviešu valoda) izveidei, kā arī jaunu skolotāju studiju programmu izstrādei, aprobācijai un akreditācijai. Programmas nosacījumi ietver prasību augstskolām pārskatīt esošo programmu saturu, slēgt novecojušās un dublējošās un uz to bāzes veidot jaunas izcilas studiju programmas. Šobrīd Latvijā vērojama augstākās izglītības studiju programmu dublēšanās un fragmentācija, un lielais studiju programmu skaits nav atbilstošs studējošo skaitam. . Tāpat vairākās augstskolās tiek piedāvātas līdzīgas doktorantūras studiju programmas, kas nav ilgtspējīgs kvalitatīvas izglītības risinājums mazas valsts apstākļos.

ES programma tiks īstenota divās kārtās. Pirmajā kārtā ES programmas investīcijas trīs milj.eiro apmērā paredzētas jauna, kompetencēs balstītas izglītības prasībām atbilstoša skolotāju izglītības satura izstrādei, aprobācijai, jauno programmu licencēšanai un akreditācijai. Jaunais skolotāju izglītības saturs tiks izstrādāts, balstoties uz nozares ekspertu darba grupas priekšlikumiem un saskaņā ar augstskolu individuālo pedagoģijas izglītības attīstības plānu. Šī ir viena no IZM iniciatīvām par pedagogu sagatavošanu konceptuāli jaunā kvalitātē, kas ir būtisks priekšnoteikums sekmīgai pārejai uz kompetencēs balstītas izglītības ieviešanu Latvijā.

Aicinām iepazīties ar ministrijas izstrādāto noteikumu projektu un tā anotāciju un rakstiski sniegt savus ierosinājumus, ieteikumus vai iebildumus noteikuma projekta uzlabošanai.
Viedokļus un komentārus līdz 2017.gada 13. oktobrim lūdzam sūtīt elektroniski uz e-pasta adresi: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt. vai Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt..

 

LV ID EU logo ansamblis ESF RGB