Hakatona rezultāti

Aizvadītās nedēļas izskaņā norisinājās hakatons “Skola skolēnam”, kurā skolēni no visas Latvijas radīja idejas savas labsajūtas, pašizaugsmes un “zaļākas” skolas veicināšanai. Par labākās idejas autoru un galvenās balvas ieguvēju atzīta Bauskas 2. vidusskolas komanda “Rullētāji” ar ideju par pulciņu izveides mobilo aplikāciju, kurā skolēni patstāvīgi veidos interešu klubus un domubiedru grupas.

Hakatona vadības un koordinēšanas projekta vadītājs Roberts Gaižutis (Zaļo un Viedo Tehnoloģiju Klasteris) atklāj, ka pasākuma pieteikumu apjoms  ievērojami pārsniedza gaidīto. “Liepājā, Rīgā, Valmierā, Daugavpilī un tiešsaistē vienlaikus pulcējām gandrīz 300 skolēnu no visiem Latvijas novadiem.  Hakatons “Skola skolēnam” pulcēja dalībniekus ne tikai no pasākuma norises vietu pilsētām, bet arī no vairākām novadu pilsētām - Grobiņas, Durbes, Priekuļiem, Ilūkstes, Rēzeknes, Bauskas, Ogres, Naukšēniem, Ciblas, Saldus un citām,” stāsta Roberts.

 „Mūsu mērķis bija mudināt vecāko klašu skolēnus paraudzīties uz izglītības procesu un skolas vidi un identificēt savas vajadzības un vēlmes, kuras varam piepildīt mēs – izglītības politikas veidotāji. Hakatons mums deva lielisku iespēju ieraudzīt to, kā skolēni paši novērtē, pieredz un jūtas skolā un mācību procesā. Paldies visiem, kas piedalījās hakatonā, ar savām idejām un iniciatīvām iedvesmojot pārmaiņas ne tikai skolā, bet arī izglītības sistēmas pārvaldībā,” uzsver Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) valsts sekretāra vietniece Santa Šmīdlere.

Pasākuma organizatori ar gandarījumu raugās uz aizvadīto hakatonu un jauniešu aktualizētajām problēmām, jo radošajā procesā jaunieši parādīja izpratni gan par tādiem plašiem jautājumiem kā vide un ilgtspēja, gan vajadzībām, kas pašu jauniešu ieskatā spētu uzlabot pašizaugsmes iespējas skolā. Tāpēc noteikt pašu labāko komandu un izstrādāto prototipu žūrijai bija sarežģīts uzdevums, jo komandu skaits bija liels un kopējais sniegums – augstvērtīgs. Ir liels gandarījums par skolu atsaucību un skolēnu interesi ģenerēt idejas aktuālāko skolu izaicinājumu risināšanā. Šis hakatons un Eiropas Jaunatnes gads kopumā ir atspēriena punkts pārmaiņām skolās un jaunas, skolēniem atbilstošas vides veidošanai.

Uzvarētājkomandas “Rullētāji” dalībniece un idejas autore Evelīna Gateža atzīst, ka uzvara bijusi negaidīta: “Radot ideju, mēs domājām par to, kas mums pašiem pietrūkst un kā varētu skolas ikdienu padarīt krāsaināku. Esam gandarīti par padarīto un, lai arī ticējām savai idejai jau no paša sākuma, uzvara mums visiem ir pārsteigums un liels prieks. Skatoties nākotnē, noteikti centīsimies savu ideju attīstīt un īstenot praksē”.

Hakatona pirmajā posmā jeb četros valstspilsētu mini-hakatonos Liepājā, Rīgā, Valmierā un Daugavpilī par 300 eiro balvas ieguvējiem un top-hakatona finālistiem tika atzītas šādas komandas: Draudzīgā Aicinājuma Liepājas 5. vidusskolas komanda "Draudzība", Bauskas 2. vidusskolas komanda  "Rullētāji", Valmieras tehnikuma komanda "VT MEHI" un Daugavpils Saskaņas pamatskolas komanda "Alfa".

Finālā iekļuva arī otro vietu ieguvēji - Z. Mauriņas Grobiņas vidusskolas komanda "Oktagons", Bauskas 2. vidusskolas komanda "Haktoriāls", Naukšēnu novada vidusskolas komanda "Thinky Winkies", Ilūkstes Raiņa vidusskolas komanda "Gandrīz vietējās" un Ogres tehnikuma komanda "Bavs".

Hakatona galveno balvu - 2000 eiro - žūrija piešķīra Bauskas 2. vidusskolas komandai “Rullētāji”, kuri radīja ideju par pulciņu izveides sistēmu jeb lietotājprogrammu, kurā skolēni patstāvīgi veidos interešu klubus un domubiedru grupas.

Dalībnieku idejas un prototipus vērtēja dažādu nozaru eksperti – IZM Struktūrfondu departamenta direktores vietniece Gunta Arāja, Zaļo un Viedo Tehnoloģiju Klastera Virziena «Nākotnes mobilitāte» vadītājs Imants Martinsons, Izglītības inovāciju un pārmaiņu procesu vadītājs Ivo Rode un E-prakses platformas “Edy365.com” dibinātājs Oskars Putniņš.

Divu dienu hakatonā dalībniekiem bija iespēja konsultēties ar teju 40 sociālās, ilgtspējas, IT, mārketinga un izaugsmes jomu ekspertiem -  Rīgas Enerģētikas Aģentūras energoefektivitātes ekspertu Valteru Muzikantu, Zaļo un Viedo Tehnoloģiju Klastera valdes locekli Ievu Meikšāni, jūtūberi Edgaru Freščenko (Edgar Fresh), Pusaudžu resursu centra Daugavpils filiāles vadītāju Irēnu Žukovsku, Eleport Latvija mārketinga vadītāju Rūdolfu Grīnu, Liepājas Izglītības pārvaldes iekļaujošās izglītības atbalsta nodaļas vadītāju Inesi Stepko, Daugavpils Tehnoloģiju un tūrisma tehnikuma projektu un ārējo sakaru nodaļas vadītāju Sandru Celmiņu, personības izaugsmes treneri Lindu Arelu, jauniešu izaugsmes treneri Ingu Laugali, jaunuzņēmumu un investoru konsultanti Martu Rautenschild, IT ekspertu Sergeju Zikovu un citiem.

Hakatonu “Skola skolēnam” organizēja IZM sadarbībā ar biedrību "Zaļo un Viedo Tehnoloģiju Klasteris" Eiropas Jaunatnes gada ietvaros, veidojot saikni ar Eiropas Komisijas iniciatīvām „Eiropa manā skolā” (EU in my School) un „Eiropa manā reģionā” (Europe in my Region). Hakatona norise tiek organizēta ar Eiropas Savienības (ES) fondu atbalstu.