Skolēniem
Ēnu dienas attēls, melnbalta bilde, kurā redzama meitene ar klaitu uz drēbju pakaramā, spilgtā krāsā uzraksts "Pielaiko profesiju"

Šogad, 4. aprīlī, notiks izglītības organizācijas “Junior Achievement Latvia” (JA Latvia) rīkotais karjeras izglītības pasākums skolēniem Ēnu diena. No šodienas ēnu devēji ir aicināti publicēt savas vakances portālā enudiena.lv, lai skolēni atkal varētu doties ēnot un praktiski izzināt interesējošās profesijas. Otro gadu pēc kārtas Ēnu dienas partneris ir mazumtirdzniecības tīkls “Maxima Latvija”, kā arī atbalsta Rīgas Tehniskā universitāte. 

Ēnu devēji aicināti reģistrēt ēnu vietas portālā www.enudiena.lv līdz 1. martam, kad pieteikšanos portālā publicētajām vakancēm uzsāks skolēni.

“Ēnu dienā skolēni ne vien praktiski redz, kā strādā viņa interesējošās profesijas pārstāvis, bet iepazīst darba vidi kopumā – kā notiek darbs, kāda ir kultūra uzņēmumā, kādas prasmes jāapgūst papildus profesionālajām iemaņām. Darba devējiem šī ir lieliska iespēja iepazīstināt ar sevi potenciālos jaunos talantus, kas darba tirgū startēs jau pēc dažiem gadiem. Priecē, ka par mūsu partneri jau atkārtoti kļuvis lielākais privātais darba devējs “Maxima Latvija”, sniedzot jauniešiem padziļināti iepazīt mazumtirdzniecības nozari,” saka “Junior Achievement Latvia” vadītājs Jānis Krievāns.

Otro gadu Ēnu dienas galvenais partneris, iedvesmotājs un atbalstītājs ir Latvijas lielākais darba devējs privātajā sektorā – mazumtirdzniecības tīkls “Maxima Latvija” ar vairāk nekā 6000 darbiniekiem no teju 240 dažādām profesijām.

“Piedalīšanās Ēnu dienā ir iespēja ne tikai jauniešiem izzināt mūsu uzņēmuma ikdienu, bet arī mums pašiem – iepazīt un iedvesmot topošos profesionāļus. Mūsu uzņēmums piedāvā attīstīt karjeru teju 240 dažādās profesijās, kas dod iespēju ēnām izzināt ne tikai tirdzniecības nozari, bet arī iepazīt loģistikas, mārketinga, IT, nekustamo  īpašumu un daudzas citas jomas. Šī ir lieliska iespēja studentiem un skolēniem iegūt priekšstatu gan par uzņēmējdarbību kopumā, gan izprast dažādu profesiju daudzveidību un, iespējams, rosināt jauniešu domas par nākotnes karjeras veidošanu. Lepojamies jau otro gadu atbalstīt karjeras izglītības programmu Ēnu diena, radot vidi, kurā jaunieši var iemācīties un augt kopā ar mums,” norāda “Maxima Latvija” personāla direktore Antra Lazdiņa.

Lai jaunieši varētu iepazīt inženierzinātņu daudzveidību un arī zinātnieku darba ikdienu, Ēnu dienas saturu palīdz organizēt Rīgas Tehniskā universitāte (RTU).

“Ēnojot RTU zinātniekus, jaunieši varēs ieskatīties nākotnē, jo darba tirgū arvien vairāk dominēs tehnoloģijas un ieguvēji būs tie, kuri pratīs ne tikai ar tām strādāt, bet vēl vairāk – radīt inovācijas, kas ir viens no mūsu Latvijas attīstības balstiem. Tāpēc mums nepieciešams daudz jaunu talantu, un es Ēnu dienā ikvienu jaunieti aicinu nākt uz RTU, lai savām acīm redzētu, kā zinātnieki rada jaunus produktus, un gūtu priekšstatu, vai tā varētu būt viņu nākotnes karjera. Tāpat aicinu vecāko klašu vidusskolēnus pieteikties nu jau tradicionālajam ēnu braucienam uz Eiropas Kodolpētniecības centru (CERN) Šveicē, kur arī strādā Latvijas inženieri un fiziķi, lai redzētu, kādas iespējas mums paveras ārpus Latvijas robežām, un gūtu iedvesmu apgūt eksaktos un dabaszinātņu priekšmetus veiksmīgai integrācijai nākotnes darba tirgū,” saka RTU rektors Tālis Juhna.

Ēnu dienu kā nepieciešamu praktiskās izglītības programmu iesaka arī LR Izglītības un zinātnes ministre Anda Čakša:

"Mūsdienu tehnoloģiskie sasniegumi būtiski ietekmē nākotnes pieprasītāko profesiju prognozes. Lai būtu konkurētspējīgi, būtiski ir skolā iedot prasmes un vēlmi mācīties visa mūža garumā. Tāpēc svarīgas ir ne tikai zināšanas, ko bērns iegūst skolā, bet arī karjeras izglītība un darba vidē balstīta mācīšanās. Aicinu skolēnus Ēnu dienā būt zinātkāriem un izpētīt dažādus iespējamos karjeras ceļus, kā arī būt drosmīgiem un izzināt, kā ir strādāt savā sapņu profesijā."

Iepriekšējā Ēnu dienā 2023. gadā piedalījās 1997 ēnu devēji, kuri piedāvāja kopumā 10 991 vakanci. Pieprasītākās profesijas, ņemot vērā kopējo pieteikumu skaitu, skolēnu vidū bija  policijas inspektors (392 pieteikumi), programmētājs (301 pieteikums), gaisa kuģa pilots (255), fizioterapeits (218), arhitekts (213), gaisa kuģa stjuarts (182), ķirurgs (175) un žurnālists (158).

Ēnu diena tiek organizēta jau vairāk nekā divdesmit gadu. Ēnu dienas mērķis ir veicināt skolēnu izglītības satura sasaisti ar reālo dzīvi, palīdzot skolēniem mērķtiecīgi plānot savu karjeru, izdarīt izvēli par savu nākotnes profesiju un atbilstoši sagatavoties darba tirgum. Darba devējiem savukārt tā ir iespēja veidot sava uzņēmuma atpazīstamību un piesaistīt nākamos kolēģus.

Ēnu dienas informatīvie atbalstītāji: Delfi, Diena, Dienas Bizness, LETA, inbox.lv, EHR Mediju grupa.

ĒNU DIENA ir  “Junior Achievement” Latvijā reģistrēta preču zīme un jebkura ĒNU DIENAS nosaukuma izmantošana saistībā ar karjeras izglītības aktivitātēm ēnu devējiem ir jāsaskaņo ar organizāciju.

Visa jaunākā informācija par programmu Ēnu diena atrodama portālā www.enudiena.lv.