VM ministrs, IZM ministrs, Satiksmes ministrs

Foto no kreisās: veselības ministrs Daniels Pavļuts,
izglītības un zinātnes ministre Anita Muižniece, satiksmes ministrs Tālis Linkaitis

Otrdien, 16. augustā, veselības ministrs Daniels Pavļuts Veselības ministrijā (VM) uz tikšanos bija aicinājis kolēģus no Izglītības un zinātnes ministrijas, Labklājības ministrijas, Satiksmes ministrijas un Ekonomikas ministrijas, lai pārrunātu un koordinētu nozaru gatavību iespējamai Covid-19 izplatībai rudenī.

“Paldies nozaru ministriem un ministriju speciālistiem par kopīgi paveikto darbu, gatavojoties iespējamai Covid-19 izplatībai rudenī. Mēs visi vēlamies efektīvi kontrolēt vīrusu, pasargājot sabiedrības veselību un vienlaikus pēc iespējas mazāk skarot cilvēku ikdienu un ekonomiku,” saka veselības ministrs Daniels Pavļuts.

Šobrīd valstī trešo nedēļu pēc kārtas Covid-19 izplatībā vērojama stabilizācija, vienlaikus prognozes liecina, ka rudenī varētu būt gaidāms jauns inficēšanās pieaugums. Ja vīrusa īpašības būtiski nemainīsies, iespēja, ka rudenī veselības nozare tiks pārslogota, nav nozīmīga, un epidēmijas kontrolei, visdrīzāk, pietiks ar pamata drošības pasākumiem -  vēdināšanu, vajadzības gadījumā medicīnisko masku vai FFP2 respiratoru lietošanu sabiedriskās vietās, plašāku testēsanu, epidēmijas aktīvajā fāzē pēc iespējas - attālināto darbu un retāku pulcēšanos.

Izglītības iestāžu darbs rudenī plānots klātienē. Skolās būs pieejami antigēna paštesti, kurus varēs izmantot gadījumos, ja ir Covid-19 simptomi vai plašāka inficēšanās. Tāpat jau pavasarī skolās ir noslēgusies CO2 monitoru uzstādīšana, kas gan pedagogiem, gan skolēniem un arī vecākiem ļauj sekot gaisa kvalitātei klasēs un savlaicīgi tās vēdināt, tādējādi samazinot inficēšanās riskus. Izglītības iestādēm saglabātas pamata rekomendācijas - telpu vēdināšana, epidēmijas augstākajā fāzē pēc iespējas arī plānojot nodalītas skolēnu plūsmas.

Ja būs vērojams lokāls infekcijas uzliesmojums, izglītības iestādes vadītājs varēs noteikt stingrākus drošības pasākumus. Tikai tad, ja būs nepieciešams ieviest maskas un FFP2 respiratorus sabiedriskās vietās un transportā, tiks apsvērta to nepieciešamība skolās.

Šobrīd VM aicina ievērot Covid-19 profilakses pasākumus - izvairīties no kontakta ar citiem cilvēkiem un nedoties uz sabiedriskām vietām pat ar mazākajiem elpceļu saslimšanas simptomiem, bieži vēdināt telpas, vietās, kur nav iespējams ievērot drošu distanci, svarīgs piesardzības pasākums ir medicīnisko sejas masku vai respiratoru FFP2 lietošana u.c.

VM atgādina, ka pabeigts primārās vakcinācijas kurss un veikta balstvakcinācija pasargā no smagas saslimšanas ar Covid-19 un aicina vakcinēties.


Informāciju sagatavoja: Veselības ministrija