EPALE
"Saules laiva" balvas pasniegšana

Trešdien, 6. decembrī, svinīgā apbalvošanas ceremonijā godināti Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) Pieaugušo neformālās izglītības balvas “Saules laiva” konkursa dalībnieki un par labāko 2023. gada pieaugušo neformālās izglītības sniedzēju 13 nominantu konkurencē jau otro reizi tika atzīts Zemgales reģiona kompetenču attīstības centrs.

Pirmo reizi ceļojošā “Saules laivas” balva tika iegūta 2016. gadā. Apbalvošanas ceremonijā, atzinīgi novērtējot ieguldīto darbu mūžizglītības kultūras veicināšanā un darba tirgū nepieciešamo prasmju mācīšanā, četrām iestādēm tika pasniegti arī IZM Pateicības raksti.

IZM Pateicības rakstus saņēma četras iestādes:

  • Liepājas pilsētas Izglītības pārvaldes Izglītības attīstības un metodiskā atbalsta centra Personības izaugsmes un pilnveides nodaļa par kvalitatīvu pieaugušo neformālās izglītības īstenošanu, sadarbību un veicināšanu Latvijā; Latvijas
  • Universitātes Akadēmiskā departamenta Mūžizglītības nodaļa par ieguldījumu pieaugušo neformālās izglītības kvalitātes nodrošināšanā;
  • Ogres Tehnikums par iedzīvotāju darba tirgum nepieciešamo prasmju pilnveidošanu ilgtspējībai;
  • Bulduru Tehnikums par “zaļās domāšanas”, “zaļās vides” veidošanu  un saglabāšanu.

Apbalvošanas ceremonijā, uzrunājot klātesošos, IZM Parlamentārā sekretāre Silvija Reinberga uzsvēra, “ka visi prožektori šobrīd ir vērsti uz pieaugušo izglītību. Uz to norāda arī Eiropas Komisijas lēmums pasludināt 2023. gadu par Eiropas Prasmju gadu, kas rosina visiem kopā dot jaunus impulsus mūžizglītībai, jo izglītība ir mūža ceļojums un laiks, kurā mēs dzīvojam, nemitīgi atgādina, ka ikvienam no mums ir nepieciešamība mācīties ko jaunu teju ik dienu

IZM Profesionālās un pieaugušo izglītības departamenta vadītāja Rūta Gintaute-Marihina atzīmēja, “ka  ir patiess prieks redzēt to, ka neskatoties uz tradicionālo formālās izglītības pieprasījumu, sabiedrībā pieaug pieprasījums arī pēc neformālās izglītības – cilvēki vēlas un meklē papildu iespējas mācīties.” Viņa uzsvēra, ka “pieaugušo izglītības nozares pārstrukturizēšana un uzlabošana ir viena no Profesionālās un pieaugušo izglītības departamenta lielākajām prioritātēm”.

Saņemot balvu, Zemgales reģiona kompetenču attīstības centra direktore Sarmīte Vīksna teica: “Šo mūsu Centra 27 gadu darbības pieredzē ir izkristalizējusies viena ļoti svarīga atziņa, ka pieaugušo izglītība ir milzīgs spēks, kas maina dzīvi!  Tas ir pagodinājums un vienlaicīgi liela atbildība saņemt šo balvu atkārtoti. Vēlamies novēlēt, lai Saules Laiva turpina mērķtiecīgi plūst arī turpmāk”.

Pasniegšanas ceremonijai varēja sekot līdzi ikviens interesents arī tiešraidē. Lai sniegtu ieskatu trīspadsmit nominantu pieteikumos un sasniegumos, vērtēšanas komisijas dalībniece Linda Romele (Latvijas Brīvo arodbiedrību Savienības Eksperte izglītības un nodarbinātības jautājumos) klātesošos iepazīstināja ar īsu pretendentu padarītā kopsavilkumu. Vairāk par balvas pasniegšanas ceremoniju var lasīt EPALE platformā.

Šogad Izglītības un zinātnes ministrijas un EPALE Latvija Nacionālā atbalsta dienesta Pieaugušo neformālās pieaugušo izglītības ceļojošā balva tika pasniegta jau astoto reizi. Pieaugušo neformālās izglītības balva “Saules laiva” dibināta, lai izteiktu Izglītības un zinātnes ministrijas atzinību par nozīmīgu ieguldījumu pieaugušo neformālās izglītības procesa veicināšanā un kvalitatīva mācību procesa nodrošināšanā, kā arī atbalsta sniegšanā mācībās pieaugušo neformālās izglītības ietvaros. Balva tiek piešķirta IZM Erasmus+ projekta “EPALE Nacionālais atbalsta dienests” ietvaros.

Izglītības un zinātnes ministrijas Erasmus+ projekts “EPALE Nacionālais atbalsta dienests” nodrošina EPALE darbību latviešu valodā, veicinot nacionālā satura veidošanu, nodrošinot diskusiju un pieredzes apmaiņas vidi Latvijas pieaugušo izglītības profesionāļiem kā valsts mērogā, tā arī starptautiski.