Publicēts 02 novembris 2016

IMG 4593

Ceturtdien, 27. oktobrī notikušajā starptautiskajā konferencē “Pieaugušo neformālās izglītības jautājumi” pieaugušo izglītības profesionāļi un eksperti vērtēja situāciju pieaugušo izglītībā Latvijā, kā arī analizēja citu Eiropas valstu pieredzi, organizējot pieaugušo izglītību.

Konferenci atklāja Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) valsts sekretāra vietniece Evija Papule, pasniedzot IZM Atzinības rakstu par nozīmīgu ieguldījumu pieaugušo neformālās izglītības attīstībā Komercizglītības centra valdes priekšsēdētājai Ligitai Šmeilei. L.Šmeile kopš 1993. gada darbojusies pieaugušo izglītības jomā, dodot iespēju profesionāli pilnveidoties daudzu uzņēmumu darbiniekiem un vadītājiem.
Konferenci ievadošajā paneļdiskusijā IZM valsts sekretāra vietniece, Izglītības departamenta direktore Evija Papule uzsvēra nepieciešamību sekot neformālās pieaugušo izglītības satura kvalitātei un pieejamībai ne tikai lielākajās Latvijas pilsētās, bet arī mazākās pašvaldībās. Par nepietiekami izmantotu iespēju E. Papule nosaucu līdzās esošu pašvaldību sadarbību, organizējot dažādus kursus un mācības pieaugušajiem.

Piedaloties Eiropas Komisijas Izglītības, kultūras un audiovizuālās aģentūras pārstāvim Panajotim Karnavos, oficiāli tika izziņota EPALE – Eiropas Savienības pieaugušo izglītībai veltītās daudzvalodu informācijas platformas – darbības uzsākšana latviešu valodā. Savā prezentācijā P.Karnavos atzīmēja, ka šī gada septembrī un oktobrī projekta darbības rezultātā Latvijā vērojams būtisks EPALE lietotāju skaita pieaugums.

Ar savu valstu pieaugušo izglītības pieredzi konferences dalībniekus iepazīstināja Šveices Konfederācijas Attīstības un inovāciju departamenta valsts sekretāre, zinātniskā padomniece Terēze Kuratli, Lietuvas Nikolas Romeris universitātes profesore Leta Dromantiene un Igaunijas Izglītības un zinātnes ministrijas pieaugušo izglītības departamenta direktore Kulli All.
Izglītības un zinātnes ministrijas Erasmus+ projektu vadītāja Silvija Kārkliņa runāja par diviem pieaugušo izglītības projektiem – “Nacionālie koordinatori Eiropas programmas īstenošanai pieaugušo izglītības jomā” un “EPALE nacionālā atbalsta sistēma”, ar kuru starpniecību IZM pilnveido pieaugušo izglītības sadarbības tīklu Latvijā un attīsta EPALE platformas sadaļu latviešu valodā.

Starptautiskajā konferencē “Pieaugušo neformālās izglītības jautājumi” notika vairākas paneļdiskusijas, kurās piedalījās gan pārstāvji no ministrijām, aģentūrām un pašvaldībām, kas nodrošina pieaugušo izglītības pārvaldību Latvijā, gan pieaugušo izglītības profesionāļi – skolotāji, akadēmiskie mācību spēki, izglītības iestāžu un nevalstisko organizāciju pārstāvji. Paneļdiskusiju tēmas akcentēja pieaugušo izglītības kvalitātes, pārvaldības un finansējuma jautājumus.
Konference “Pieaugušo neformālās izglītības kvalitātes jautājumi” tika rīkota IZM Erasmus + projektu “Nacionālie koordinatori Eiropas programmas īstenošanai pieaugušo izglītības jomā” un “Eiropas virtuālā platforma pieaugušo izglītībai (EPALE)” ietvaros.

Konferences referentu prezentācijas:

Pieaugušo neformālās izglītības kvalitātes jautājumi  (.pdf)

Pieaugušo izglītība uzņēmumos: aptaujas rezultāti (.pdf)

Pieaugušo izglītība Igaunijā (ENG) (.pdf)

Pieaugušo izglītība Lietuvā (ENG) (.pdf)

Pieaugušo izglītība Šveicē (ENG) (.pdf)

 

Vairāk par EPALE Latvijas platformu šeit.

Informāciju sagatavoja:
Daina Jāņkalne,
IZM un Eiropas Komisijas
pieaugušo izglītības projektu komunikācijas koordinatore
Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.
67047862