Projektu aktualitātes

Attēls

Pirmdien, 2019. gada 25. martā, plkst. 10.00 Rīgas Valda Zālīša sākumskolā (Kalpaka bulvāris 8, Rīga) notiks preses konference par Starptautiskā matemātikas un dabaszinātņu izglītības attīstības tendenču pētījuma 4. klasēm IEA TIMSS 2019 norisi Latvijas skolās. Preses konferencē piedalīsies Izglītības un zinātnes ministrijas parlamentārā sekretāre Anita Muižniece, IEA TIMSS 2019 Nacionālā pētījuma koordinatore Latvijā, LU pētniece Linda Mihno un pētījumā iesaistītie skolotāji.

IEA (International Association for the Evaluation of Educational Achievement) TIMSS 2019 (Trends in International Mathematics and Science Study) pētījums notiks 60 valstīs. Latviju tajā pārstāvēs 4792 bērni no 156 Latvijas skolām. Pētījumā skolu direktori, skolotāji, skolēni un vecāki lūgti aizpildīt anketas par mācību kvalitāti, par mācīšanās pieredzi skolā un mājās, skolēni pildīs arī dažādus uzdevumus saistībā ar matemātiku un dabaszinātnēm. Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) uzdevumā Latvijā pētījumu veic Latvijas Universitātes (LU) Pedagoģijas, psiholoģijas un mākslas fakultātes Izglītības pētniecības institūts.

IEA TIMSS 2019 skolās sāksies 25. martā un ilgs līdz 3. maijam. Tā kā Latvija tuvākajos gados īstenos nozīmīgas pārmaiņas un uzlabojumus izglītības saturā, dalība pētījumā ir ļoti būtiska - pētījuma rezultāti ļaus noskaidrot 4. klašu skolēnu matemātikas un dabaszinātņu izglītības attīstības tendences jaunā mācību satura ieviešanas sākumposmā. Pētījuma rezultāti nodrošinās informāciju izglītības satura veidotājiem un uzraudzītājiem, kā arī izglītības politikas veidotājiem. Rezultāti ļaus novērtēt mūsu valsts 4. klases skolēnu sasniegumus dabaszinātnēs un matemātikā starptautiskā kontekstā.

Arī skolām dalība pētījumā ir ļoti nozīmīga. Rezultāti ļaus izdarīt secinājumus, kāda ir skolēnu attieksme pret matemātiku un dabaszinātnēm, kā tiek vērtēts mācību process mājās un skolā, kādi ir skolas sasniegumi salīdzinājumā ar citām pētījumā iekļautām Latvijas dalībskolām. Rezultātus varēs izmantot mācību procesa pilnveidošanā, lai uzlabotu skolēnu sasniegumus. Dalība pētījumā tiek līdzfinansēta no Eiropas Sociālā fonda līdzekļiem.

IEA TIMSS ir pasaulē senākais un prestižākais matemātikas un dabaszinību izglītības attīstības tendenču pētījums 4. klasēm. Pēdējo reizi Latvijas 4. klašu skolēni TIMSS pētījumā piedalījās pirms 12 gadiem. Toreiz sasniegumi dabaszinātnēs bija starp augstākajiem pasaulē (7. vieta 38. dalībvalstu konkurencē) un aptuveni vienādā līmenī ar Honkongas, Japānas, Krievijas un Anglijas skolēnu sasniegumiem. Sasniegumu ziņā matemātikā Latvija bija astotajā vietā pasaulē (starp 38 dalībvalstīm), mūs apsteidza jau minētās valstis - Honkonga, Singapūra, Taivāna, Japāna, Krievija un Anglija, kā arī Kazahstāna. Toties mūsu skolēnu sasniegumi bija statistiski nozīmīgi augstāki nekā skolēniem no pārējām pētījuma dalībvalstīm, arī kaimiņvalsts Lietuvas.

Papildu informācija par IEA TIMSS piejama šeit.