2025. gadā IZM veica 485 Latvijas izglītības iestāžu anketēšanu, lai iegūtu datus par esošo situāciju interneta datu pārraides un iekštīkla kvalitātes jomā skolās.

Visiem projekta sadarbības partneriem (pašvaldībām un izglītības iestādēm) tiks nosūtīti aptaujas rezultāti – detalizēts situācijas apkopojums, kā arī kopējās rekomendācijas jeb praktiski ieteikumi, kas izstrādāti balstoties uz aptaujā sniegtajām atbildēm. Papildus projekta sadarbības partneri saņems padziļinātajai izpētei izvirzītās izglītības iestādes izpētes rezultātus, kas satur indikatīvu tāmi uzlabojumu veikšanai, detalizētas rekomendācijas, Wi-Fi tīklu modeli, iekštīklu apsekojuma skici utt.

  1. Sadarbības partnerim tiek nosūtīti padziļinātās priekšizpētes rezultāti.
  2. Sadarbības partneris izskata rezultātus, veic izmaiņas (ja nepieciešams) un nosūta savu uzlabotās indikatīvās tāmes versiju ministrijai. Ja priekšlikumu izmaiņām tāmē nav, par to arī jāinformē IZM.
  3. Paralēli sadarbības partneri paraksta sadarbības līgumu ar IZM.
  4. Vajadzības gadījumā sadarbības partneris indikatīvās tāmes un papildu vajadzību sastādīšanā var konsultēties ar IZM.
  5. IZM informē sadarbības partneri par IKT uzņēmumu, kurš veiks uzlabojumus izglītības iestādē, kā arī uzlabojumu veikšanas laika grafiku. Partneris nodrošina darbu veicējam piekļuvi izglītības iestādei.

Uz projektu var attiecināt tādas darbības un izmaksas, kuras nodrošina interneta vai iekštīkla funkcionēšanas uzlabojumus. Tās var būt, piemēram:

  1. IKT risinājumu ieviešanas, aprīkojuma un iekārtu iegādes un uzstādīšanas izmaksas;
  2. Licenču vai programmatūras iegādes izmaksas;
  3. Iekštīkla nodrošinājuma izmaksas, tai skaitā pieslēguma izveides un tehnoloģisko risinājumu izstrādes un iegādes izmaksas;
  4. Projektēšanas izmaksas;
  5. Izmaksas, kas saistītas ar darbu nodošanu ekspluatācijā;
  6. Citas izmaksas, kas uzlabo datu pārraides tīklus un iekštīklus, piemēram, centralizētas tīklu monitoringa sistēmas izveide, datu tīklu drošības risinājumi.

Būtiski, lai sadarbības partnera piedāvātais risinājums atbilst aktuālajām vajadzībām datu tīkla pārraides kvalitātes uzlabošanai, sakrīt ar priekšizpētes datiem un rekomendācijām, kā arī lai sadarbības partneris spēj nodrošināt izveidotās infrastruktūras ilgtspēju 3 gadus pēc nodošanas īpašumā.

Padziļinātajai izpētei un attiecīgi arī uzlabojumu veikšanai pašvaldības kā projekta sadarbības partneri primāri izvirzīja 50 izglītības iestādes. Sadarbības līgumā starp IZM un sadarbības partneri ministrija apņemas uzlabot vismaz vienas izglītības iestādes datu tīklu, taču atkarībā no konkrēto uzlabojumu izmaksām un projekta finansējuma partneris varēs pieteikt papildu uzlabojumu veikšanu arī citās izglītības iestādēs.

Tas nozīmē, ka atkarībā no partnerim nosūtītās indikatīvās tāmes izmaksu apmēra, partneris var precizēt un papildināt tāmi, norādot tajā vajadzības datu tīkla uzlabojumiem arī citās izglītības iestādēs. Par šādām papildu vajadzībām pašvaldībai būs iespēja konsultēties ar IZM.

Projektēšanas darbi tiks iekļauti darbu izpildītāja veicamo darbu sarakstā papildus materiālu sagādei, darbu veikšanai, konfigurācijai un tīkla nodošanai ekspluatācijā. Ja izglītības iestādei jau ir gatavs tehniskais projekts, to varēs izmantot vai papildināt jau esošu projektu, nebūs jāizstrādā jauns.

Pēc tam, kad sadarbības partneris iesniegs indikatīvo gala tāmi un definēs papildu vajadzības, ja tādas būs, IZM nodrošinās gan materiālu sagādi, gan darbu veikšanu attiecīgajās izglītības iestādēs (tiks izsludināts iepirkums, vispārīgā vienošanās ar IKT uzņēmumiem).

Šāda pieeja ļaus pārliecināties par paveikto darbu kvalitāti un korektu finansējuma izlietojumu. Pašvaldībām un izglītības iestādēm būs jānodrošina tikai piekļuve izglītības iestādei nepieciešamo darbu veikšanai, savukārt IZM segs visas izmaksas, kas saistītas ar uzlabojumu veikšanu (t. sk. PVN izmaksas). 2026. gada sākumā IZM plāno veikt arī klātienes apsekojumus kvalitātes kontrolei.

Pirmo darbu uzsākšana paredzēta 2025. gada vasarā, lai pēc iespējas mazāk ietekmētu mācību procesu, un tā notiks paralēli visā Latvijā. Arī laikā, kad mācības atsāksies (t.i. 2025./2026. mācību gadā), darbu veikšana tiks saskaņota ar projekta sadarbības partneriem, lai netraucētu mācību procesu. Visu iekštīkla uzlabojumu veikšana ilgs līdz 2026. gada maijam.

Priekšizpēte veikta šī konkrētā projekta ietvaros, taču tās tvērums ir plašāks, raugoties uz jau īstenotajiem projektiem un plānojot turpmākās darbības un projektus no IZM puses, kuru ietvaros potenciāli varētu saņemt finansējumu nepieciešamo uzlabojumu veikšanai. Anketā un priekšizpētē iegūtie visaptverošie dati kalpos par kvalitatīvu bāzi situācijas izpratnei, gan pašvaldībām, gan izglītības iestādēm, gan IZM ļaujot plānot turpmākās darbības saistībā ar interneta un datu pārraides tīkla uzlabojumiem.

Jautājumu gadījumā lūgums sazināties ar:

Ieva Tenberga

Vecākā eksperte
Ieva.Tenberga [at] izm.gov.lv