Izglītība Zinātne Zinātnes komunikācija
robota instalācija

No 2022. gada 10. decembra ikvienam interesentam ir pieejams Daugavpils Inovāciju centrs. Tā ir uz kompetenču pieeju balstīta interešu izglītības iestāde, kas veicina STEM (zinātne, tehnoloģijas, inženierzinātne, matemātika) jomu zināšanu attīstību un prasmju apguvi, kā arī veicina karjeras izvēli šajās jomās.

Centrā aizrautīgs mācīšanās process panākts ne tikai ar interaktīvām ekspozīcijām, bet arī ar nodarbībām un pasākumiem, kas ļauj vienkāršā veidā ieraudzīt un izprast fiziku, ķīmiju, bioloģiju un citas zinātnes kā vienu veselumu.

vīrietis pie mikrofona

Atklāšanas dienā centrā viesojās Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM), Norvēģijas vēstniecības Rīgā, Valsts izglītības satura centra un Valsts izglītības attīstības aģentūras (VIAA) pārstāvji. IZM valsts sekretāra vietnieks - Augstākās izglītības, zinātnes un inovāciju departamenta direktors Dmitrijs Stepanovs stāsta, ka centra mērķis ir veicināt interesi par STEM jomām un skaidrot tās skolēniem vienkāršāk un saprotamāk. “STEM jomas kompetences ir īpaši svarīgas, lai nodrošinātu valsts izaugsmi, tādēļ esam gandarīti par šo un citiem projektiem, kas nodrošina ne tikai finansiālu ieguldījumu, bet arī mācību platformu un materiālus. Projekta ietvaros tiek koordinēta sadarbību starp ministriju, pašvaldību un universitātēm, lai radītu kvalitatīvu un pieejamu saturu, kas veicinās STEM kompetences Latvijas skolēniem,” uzsver D.Stepanovs.

Ar Norvēģijas granta atbalstu izveidotais inovācijas centrs attīstīts, Daugavpils pašvaldībai sadarbojoties ar Daugavpils Universitāti un Tronheimas zinātnes centru Norvēģijā. Centrs ap sevi pulcēs zinātkārus skolēnus, studentus un izcilus pedagogus, ieinteresējot un motivējot skolēnus un studentus izvēlēties karjeru STEM jomās, kā arī turpinās sadarbību starp augstskolu, pašvaldību un Norvēģijas zinātnes centru.

sievietes pie saules instalācijas

Projekts uzsākts 2020. gada oktobrī un to īstenos trīs gadus - līdz 2023. gada oktobrim. Daugavpils projekta kopējās izmaksas ir 2,01 milj. eiro, ko veido Norvēģijas grantu, valsts budžeta finansējums un pašvaldības līdzfinansējums.

Aktivitāte “Inovācijas centri” ir viena no programmas “Pētniecība un izglītība” aktivitātēm, ko finansiāli atbalsta EEZ un Norvēģijas granti. Programmu apsaimnieko IZM, kas atbild par programmas īstenošanu Latvijā, savukārt VIAA ir programmas ieviesējs un veic projektu vērtēšanu, īstenošanas uzraudzību un kontroli.

EEZ NO EEA norway grants logo