daugavpils

Lai paaugstinātu profesionālo izglītības iestāžu konkurētspēju, izglītības kvalitāti un pieejamību atbilstoši darba tirgus prasībām, Daugavpilī turpmāk paredzēts attīstīt divus profesionālās izglītības kompetences centrus – Daugavpils Būvniecības tehnikumu un Daugavpils tehnikumu.  Tieši tāpēc no 2022. gada 1.janvāra tie pārņems arī Daugavpils Tirdzniecības profesionālās vidusskolas programmu īstenošanu.

Pēc reorganizācijas Daugavpils Tirdzniecības profesionālās vidusskolas audzēkņiem būs iespēja mācīties divās lielākajās Latgales reģiona profesionālās izglītības iestādēs, izmantot modernu materiāli tehnisko bāzi,  dienesta viesnīcu, iesaistīties jau esošajos izglītības un sadarbības pasākumos un projektos, kā arī veidot jaunus. Savukārt pedagogiem profesionālās izglītības iestāžu tīkla sakārtošana ļaus saņemt augstāku atalgojumu, nodrošinās profesionālās pilnveides un attīstības iespējas, iespējas attīstīt metodisko darbu, pieaugušo izglītību un starptautisko sadarbību.

Nosakot Daugavpils Būvniecības tehnikuma un Daugavpils tehnikuma stratēģiskās attīstības un metodiskā darba virzienus, tiks veicināta ne tikai prioritāro jomu attīstība, izglītības kvalitāte un pieejamība, bet arī pieejamo resursu efektīvāka izmantošana, mērķtiecīgi piesaistot jaunas investīcijas.

Izvērtējot Daugavpils profesionālās izglītības iestāžu darbību un uzklausot skolu attīstības stratēģijas, Izglītības un zinātnes ministrija secinājusi, ka nepieciešams stiprināt izglītības iestāžu  programmas, lai sadarbībā ar darba devējiem izglītības programmu saturu efektīvāk  pielāgotu darba tirgus vajadzībām. Tika analizēts skolu esošais izglītības programmu piedāvājums jauniešiem un pieaugušajiem, tehnikumu piedāvātās iespējas un sniegums metodiskajā darbā,  un absolventu  monitoringa dati, kā arī audzēkņu skaita izmaiņas. 

Tika secināts, ka Daugavpils Tirdzniecības profesionālā vidusskola ir skaitliski  mazākā profesionālās izglītības iestāde, audzēkņu skaits pēdējos gados ievērojami samazinājies. Skola īsteno tikai trīs izglītības programmas un 91% no tām audzēkņi apgūst tūrisma programmu. Tikai puse no absolventiem pēc skolas absolvēšanas tiek nodarbināti konkrētajā nozarē.

Šobrīd mašīnbūves un metālapstrādes nozarē trūkst vairāk nekā 2100 vidējā tehniskā personāla, tādēļ turpmāk Daugavpils tehnikumā jāattīsta tādas profesionālās kvalifikācijas kā mašīnbūves tehniķis, mehatronisko sistēmu tehniķis. Ir jāpaplašina arī Elektronisko, optisko iekārtu ražošanas un informācijas tehnoloģijas nozares programmu piedāvājums un jāveicina Transporta un loģistikas nozares programmu attīstība, īpaši dzelzceļa transporta un pakalpojumu programmas. Mašīnbūves, mašīnzinību un metālapstrādes nozaru ekspertu padomes darba devēju pārstāvji rosinājuši autotransporta jomas programmas turpmāk īstenot tikai vienā iestādē Daugavpilī. Tas novērstu nevajadzīgu konkurenci, veicinātu šo programmu attīstību un izaugsmes iespējas, turpmāk Daugavpils Būvniecības tehnikumā attīstot arī spēkratu mehāniķu, autodiagnostiķu un citas kvalifikācijas.

Ar šo reorganizāciju Daugavpils profesionālās izglītības iestādes kļūs par spēcīgu spēlētāju kopējā Latvijas izglītības sistēmā, tādējādi paaugstinot ne tikai Daugavpils skolu, bet arī kopējo profesionālās izglītības prestižu un palielinot studētgribētāju skaitu.