skola

Vai Latvijas izglītības sistēma sasniedz savu mērķi un nodrošina tautsaimniecībai nepieciešamo speciālistu sagatavošanu – uz šo jautājumu tiks meklēta atbilde izglītībai un nodarbinātībai veltītajā forumā «Izglītības sistēma un darba tirgus», kas, sākot no 21. maija, trīs ciklos tiešsaistē norisināsies trīs piektdienas pēc kārtas. Forumu rīko Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisija, Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) un Rīgas Tehniskā universitāte (RTU).

Katra foruma diena būs veltīta noteiktam tematam – pamatizglītībai un vidējai izglītībai, augstākajai un profesionālajai izglītībai, kā arī pieaugušo izglītībai un pārkvalifikācijai. Forumā iecerēts definēt konkrētus priekšlikumus, kas palīdzētu pilnveidot izglītības sistēmu, lai nodrošinātu valsts tautsaimniecības attīstībai nepieciešamo speciālistu sagatavošanu, kā arī darbaspēka pārkvalifikāciju un kvalifikācijas pieaugumu. 

Forumam iespējams pieteikties līdz 18. maijam.

21.maija foruma programma.

Forumā dalībniekus uzrunās Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas priekšsēdētājs Arvils Ašeradens, izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska un RTU rektors Leonīds Ribickis.

«Nav šaubu, ka valsts izglītības sistēmas efektīva darbība ir pamats ilgtspējīgas labklājības attīstībai valstī. Iepriekšējā IZM, RTU un Saeimas rīkotajā konferencē mums sekmīgi izdevās nodefinēt izglītības sistēmas mērķi, kurš ir iekļauts IZM izstrādātajās Izglītības attīstības pamatnostādnēs 2021.–2027. gadam «Nākotnes prasmes nākotnes sabiedrībai». Ir pienācis laiks vērtēt ne tikai atsevišķas institūcijas vai izglītības posmus, bet gan paraudzīties uz visu izglītības sistēmu kopumā, vai tā efektīvi kalpo sabiedrības attīstībai un ļauj mums vērtēt to kā vienu no labākajām Ziemeļeiropā. Šķiet, šobrīd jautājumu ir vairāk nekā labu atbilžu, bet par to tad diskutēsim šajās trīs konferences dienās,» saka A. Ašeradens. 

Foruma pirmajā dienā, 21. maijā, notiks diskusija par pamatizglītību un vidējo izglītību. Dalībnieki tiks iepazīstināti ar izglītības sistēmas mērķi, un nozares eksperti stāstīs par aktualitātēm vidējās izglītības iestādēs, skolotāju piesaisti un sagatavotību, kā arī eksakto priekšmetu nodrošināšanas iespējām un risinājumiem sistemātiskā līmenī. Noslēgumā būs diskusija par skolēnu izvēles vadīšanu un izglītības sistēmas mērķu realizāciju.

«Izglītības atīstības pamatmērķis 2021.–2027. gadam ir nodrošināt kvalitatīvas izglītības iespējas visiem Latvijas iedzīvotājiem, lai veicinātu viņu potenciāla attīstību un īstenošanu visa mūža garumā un lai veidotu viņu spēju mainīties un atbildīgi vadīt pastāvīgās pārmaiņas sabiedrībā un tautsaimniecībā. Tam jāpiepildās, jau sākot ar pirmajām rotaļnodarbībām pirmsskolā, bērnu talantu un prasmju attīstību pamatskolā, mērķtiecīgi virzot uz spēcīgāko skolēna prasmju un iemaņu pilnveidi karjeras izvēlei. Vidusskolā un profesionālajā izglītībā ir jābūt kompetentam pedagogu atbalstam, kas mācīšanās procesā veido personības caurviju prasmes – problēmrisināšanu, pašvadītu mācīšanos, digitālās un sadarbības prasmes, tajā pašā laikā veidojot jauniešu profesionālo pieredzi,» uzskata izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska.