Pedagogiem Skolēniem
telefons kabatā

Tuvojoties jaunajam mācību gadam, sociālajos tīklos parādījušies brīdinājumi skolēnu vecākiem par Izglītības un zinātnes ministrijas veiktajām darbībām, lai „bez vecāku piekrišanas potētu bērnus pret Covid-19”. IZM par šiem ierakstiem ziņojusi Facebook kā par viltus ziņām un aicina ikvienu atbildīgi izturēties pret atsevišķu personu mēģinājumiem destabilizēt situāciju valstī, izplatot klajus melus.

IZM atgādina, ka izglītības nozarē 2022./2023. mācību gadā vairs netiek noteiktas īpašas vakcinācijas prasības, un arī iepriekšējā mācību gadā bērnu vakcinācija nevienā vecuma grupā nav bijusi noteikta kā obligāta – lēmumu vakcinēties varēja un arī turpmāk varēs pieņemt bērna vecāki.

IZM atgādina, ka līdzīgas dezinformācijas aktivitātes saistībā ar vakcinēšanos bija izvērstas arī 2022. gada sākumā, kad daudzās izglītības iestādēs, kā arī Izglītības un zinātnes ministrijā un Veselības ministrijā tika saņemti iedzīvotāju iesniegumi, kuros bērnu likumiskie pārstāvji paziņoja, ka izglītības iestādei nav tiesību veikt medicīniskās manipulācijas ar bērnu saistībā ar vakcināciju pret Covid-19. IZM sadarbībā ar Veselības ministriju sagatavoja skaidrojumu, kas tika publicēts arī oficiālajā izdevumā „Latvijas Vēstnesis”. Atbildē uzsvērts, ka bērnu vakcinācija notiek pie ģimenes ārstiem un ārstniecības iestādēs (poliklīnikās, veselības centros un slimnīcās), nevis izglītības iestādēs, un to veic sertificētas ārstniecības personas. Turklāt, vakcinācija notiek vecāka vai cita likumiskā pārstāvja klātbūtnē. Savukārt atbilstoši Pacientu tiesību likuma 13. pantam nepilngadīgiem pacientiem no 14 gadu vecuma ārstniecība ir pieļaujama, ja saņemta viņu piekrišana, līdz ar to pusaudži no 14 gadu vecuma paši var pieņemt lēmumu vakcinēties un nav nepieciešama vecāku vai aizbildņu atļauja vakcīnas saņemšanai.

Dezinformācijas izplatītāji arī aicina vecākus ļoti rūpīgi lasīt jaunos noteikumus, ko vecāki parakstīs jaunajā mācību gadā, jo „tur šis ir viltīgi noslēpts” (vakcinācija bez vecāku piekrišanas).

Kā skaidro Izglītības kvalitātes valsts dienestā, skolai jānodrošina skolēnu (līdz 18 gadu vecumam) vecāku iepazīstināšana ar iekšējās kārtības noteikumiem. Protams, ka pirms parakstīšanās noteikumi rūpīgi jāizlasa. Savukārt skolēni katra mācību gada sākumā parakstās par iepazīšanos ar skolas iekšējās kārtības noteikumiem un drošības noteikumiem, kā arī evakuācijas plānu.

Skolēna vecāks var jebkurā brīdī lūgt skolai uzrādīt visus skolas drošības noteikumus un iekšējās kārtības noteikumus, ar kuriem tiek iepazīstināti skolēni, ja vien tie jau nav publiski pieejami, piemēram, skolas tīmekļa vietnē.

Skola nepieciešamības gadījumā sniedz skolēnam pirmo palīdzību, kā arī īsteno primāros pretepidēmijas pasākumus, ja konstatētas infekcijas slimības, tai skaitā dezinfekciju, saslimušo izolēšanu un izglītojamo vecāku informēšanu. Tāpat skolā tiek sniegti atbalsta pasākumi skolēniem ar hroniskām slimībām atbilstoši ārstējošā ārsta norādījumiem. Neviens no šiem noteikumiem nav saistīts ar vakcināciju.

Dezinformācijas tālāka izplatība atkarīga no tā, vai cilvēki tai tic un dalās ar to, tāpēc aicinām ikvienu izturēties atbildīgi pret nepārbaudītas informācijas nodošanu tālāk. Vienkāršākais veids, kā pārbaudīt ziņā sniegtās informācijas patiesumu, ir mēģināt internetā noskaidrot, vai par šo faktu vai notikumu ziņo vairāki uzticami avoti. Bet vēl vienkāršām ir operatīvi uzdot jautājumu ziņā ietvertajai iestādei, šajā konkrētajā gadījumā – Izglītības un zinātnes ministrijai.

Par dezinformācijas izplatīšanu var ziņot tiešsaistes platformai, kurā informācija tika publicēta. Tāpat ir jāmēģina uzrunāt personu, kas dezinformāciju izplata. Pētnieki apgalvo, ka labākais veids, kā pārliecināt cilvēkus, kas tic sazvērestības teorijām, ir izturēties ar sapratni un aicināt cilvēkus kritiski izvērtēt informāciju.

Ģeopolitiskā situācija Eiropā un pasaulē kopumā ir radījusi daudz izaicinājumu, tāpēc ir svarīgi, lai ar iedzīvotāju izglītību, labklājību un valsts drošības stiprināšanu saistītiem jautājumiem cilvēki saņemtu objektīvu un pārbaudītu informāciju un neļautos provokācijām.

Skolēniem

Atgādinām, ka pagājušajā mācību gadā Drossinternets.lv sadarbībā ar Kultūras ministriju ir izstrādājis metodisku mācību materiālu vidusskolas vecumposma pedagogiem "Vai vienradži eksistē? Sazvērestības mīti - cēloņi un sekas", lai pilnveidotu skolēnu kritisko domāšanu, medijpratību un informācijas pratību.