Sports

Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) valsts sekretāre Santa Šmīdlere un Sporta departamenta direktors Vladimirs Šteinbergs 28. augustā tikās ar Latvijas Olimpiskās komitejas, Latvijas Sporta federāciju padomes un sporta federāciju pārstāvjiem. Tikšanās laikā puses vienojās, ka sporta organizācijām nekavējoties ir jāizstrādā efektīvi risinājumi, lai atpazītu un novērstu visa veida vardarbību bērnu un jauniešu sportā.

“Mums ir nepieņemama situācija - pornogrāfijas izplatība jaunatnes sportā. IZM ieskatā šādas problēmas ir jārisina nekavējoties, atbildīgi un tiesiski. Cietušajiem ir jāsaņem palīdzība un atbalsts, bet vainīgajiem - taisnīgs sods. Savukārt vadošajām sporta organizācijām nekavējoties ir jāizstrādā efektīvi risinājumi, kas tiks ņemti vērā slēdzot līgumus un sadalot finansējumu sporta organizācijām. Ja notiek darbs ar bērniem un jaunatni, tiek saņemts valsts finansējums, kompromisu nebūs,” uzsver IZM Sporta departamenta direktors Vladimirs Šteinbergs.

IZM savos darba uzdevumos sporta organizācijām norāda, ka tām ir jāsniedz visa veida atbalsts cietušajiem un tiesībsargājošām iestādēm izmeklēšanas procesā. Jāinformē IZM par aktuālo situāciju un īstenotajām darbībām sistēmas pilnveidē. Jāizstrādā vienots Ētikas kodekss, kā arī jānodrošina tā praktisku ieviešanu katrā sporta organizācijā. Savukārt ētikas un normatīvo aktu pārkāpumu izskatīšanā jānodrošina neatkarīgu ekspertu līdzdalība.

Tāpat organizācijām ir jāīsteno izglītojoša informatīvā kampaņa par sportistu veselību un drošību, tostarp vardarbības un ievainojumu profilakses jautājumos, iesaistot IZM un tās padotības iestādes, kā arī nozares NVO un Valsts Policijas ekspertus. Organizācijām ir jāizglīto bērnus un jauniešus – medijpratībā – sociālo tīklu izmantošana, pieejamība, drošība internetā, informācijas aprite slēgtās interneta lietotņu grupās – iespējas, pienākumi, pārkāpumi.

Vienlaikus vēršam uzmanību, ka jau šobrīd no Bērnu tiesību aizsardzības likumā noteiktā regulējuma izriet sporta organizācijas pienākums ziņot Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijai par valsts vai pašvaldību institūciju amatpersonas vai darbinieka un Valsts policijai vai pašvaldības policijai par privātas institūcijas amatpersonas vai darbinieka iespējamu fizisku vai emocionālu vardarbību pret bērnu, kā arī Bērnu tiesību aizsardzības likumā noteiktajos gadījumos pieņemt lēmumu par attiecīgās amatpersonas vai darbinieka atstādināšanu no amata (pienākumu pildīšanas).