Zinātne CERN
CERN Science Gateway

Ikviens Eiropas Kodolpētniecības centra (CERN) viesis, arī interesenti no Latvijas, var iepazīties ar jauno CERN zinātnes izglītības un informācijas ekspozīciju jeb Science Gateway, kas tika atklāta 7. oktobrī un kuras atklāšanā klāt bija arī Latvijas diplomāti un lēmumpieņēmēji. Latvija svinīgajā ceremonijā piedalījās kā pilntiesīga šī pasaulē unikālā zinātniskā centra saimes pārstāve, jo jau divus gadus ir CERN asociētā dalībvalsts. 

«Mēs vēlamies parādīt fundamentālo pētījumu nozīmīgumu un to, kādu labumu no tiem gūst sabiedrība. Vēlamies iedvesmot visus zinātkāros apmeklētājus, kas šeit ierodas, un vēlamies iedvesmot jauniešus uzsākt karjeru STEM jomā,» Science Gateway nozīmi skaidro CERN ģenerāldirektore Fabiola Džanoti (Fabiola Gianotti). 

Svinīgajā izglītības un informācijas ekspozīcijas atklāšanā piedalījās arī Latvijas diplomāti un lēmumpieņēmēju pārstāvji – Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) parlamentārā sekretāre Silvija Reinberga, Latvijas vēstnieks ANO Ženēvā Bahtijors Hasans, bijušais Valsts prezidents Egils Levits, IZM Augstākās izglītības, zinātnes un inovāciju departamenta direktors Jānis Paiders, Latvijas uzņēmējdarbības koordinatore (Industrial Liaison Officer – ILO) CERN Alise Pīka-Ozola, Latvijas pārstāvis CERN Toms Torims un Latvijas zinātnieku grupas CERN CMS eksperimentā vadītājs Kārlis Dreimanis. 

Tā kā Science Gateway nozīmīga loma ir STEM izglītības veicināšanā, tad svinīgās atklāšanas laikā tika organizēta apaļā galda diskusija «The role of scientific research infrastructures as platforms for talent development in STEM», kurā piedalījās arī S. Reinberga. Latvijai ir valstiski svarīgi veicināt STEM izglītības attīstību, jo darba tirgū un tautsaimniecībā ir ļoti nepieciešami šo jomu speciālisti. Diskusijā, kā motivēt jauniešus, un sevišķi meitenes, izvēlēties STEM studijas, parlamentārā sekretāre akcentēja nepieciešamību kliedēt maldīgos priekšstatus attiecībā uz STEM. «Bieži varam dzirdēt, cik STEM zinātnes ir grūtas, daudzi jaunieši neesot tām radīti vai ka STEM nav vietas meitenēm un sievietēm. Tie ir mīti, kas jāapstrīd un jāpārvar, lai mēs skaidri parādītu, ka STEM ir interesanta un pavisam noteikti realizējama karjera daudz lielākam cilvēku skaitam, nekā šobrīd šķiet gatavi to uzsākt,» pauda S. Reinberga. «STEM ir mūsu nākotne! Šīs zināšanas ir ļoti nepieciešamas ekonomikā, inovācijā un rūpniecībā, un jāsaka, ka karjeras iespējas STEM vidē šobrīd ir pat plašākas nekā citās nozarēs. Domāju, mums daudz aktīvāk jāveicina interese par matemātiku, inženieriju un tehnoloģijām jau no agra vecuma, jāizceļ vairāk nozarē strādājošo izcilie un inovatīvie sasniegumi un labie piemēri, kā arī jāstrādā pie dzimumu balansa pārstāvības ziņā, tā iedvesmojot jauniešus, un sevišķi meitenes, kļūt par STEM studentiem,» sacīja IZM parlamentārā sekretāre.

Science Gateway atrodas ikoniskā ēkā, tā projektēta, iedvesmojoties no CERN akseleratoru cauruļveida struktūras, tajā ir piecas zonas, kurās izvietotas dažādas izstādes, laboratorijas un auditorija, kuru atkarībā un nepieciešamības var elastīgi pārveidot. Ēkas stikla paneļi simbolizē CERN ideju – atvērtību kopējai dažādu valstu zinātnieku sadarbībai, veicot globāli nozīmīgus pētījumus. 

Izveidojot jaunu izmešu neitrālu ēku kompleksu, CERN demonstrē atbildību par vidi un virzību uz klimatneitralitāti, ēkas energoapgādi nodrošina saules paneļi 4000 kvadrātmetru platībā. CERN pilsētiņā iestādīti arī vairāk nekā 400 koku. 

«Šodien mūsu svinības ir par godu drosmei un degsmei ieviest jauninājumus. CERN vienmēr ir demonstrējis spēju radīt ko jaunu un vēlmi sava zinātniskā darba augļus dalīt ar visu valstu iedzīvotājiem. Novēlu, lai nākotnes zinātnes līderi nāk no to zinātkāro bērnu un jauniešu vidus, kuri jau tuvākajos gados šo brīnišķīgo vietu piepildīs ar savu prieku,» saka CERN padomes prezidents Eliezers Rabinovičs (Eliezer Rabinovici). 

Science Gateway apmeklētājiem ir atvērts sešas dienas nedēļā, to var apmeklēt bez maksas, un iecerēts, ka jauno zinātnes centru gadā apciemos aptuveni pusmiljons apmeklētāju no visas pasaules. To iespējams apmeklēt arī Latvijas iedzīvotājiem. Jau līdz šim uz CERN ekskursijās ir braukušas dažādas Latvijas apmeklētāju grupas – fizikas skolotāji, Ēnu dienas dalībnieki, atsevišķas skolēnu un studentu grupas, Riga TechGirls pārstāves, un visiem CERN apmeklētājiem ir bijis vienots mērķis – iepazīties ar jaunākajiem pētījumiem, kas CERN notiek daļiņu fizikā un paātrinātāju tehnoloģijās, lai Latvijā stiprinātu STEM jomu un Latvijas jauniešus ieinteresētu eksaktajās, dabaszinību un inženierzinātņu studijās. 

Tas nepieciešams, jo Latvijai ir vajadzīgi jaunie zinātnieki, kas gan sniedz savu ieguldījumu fundamentālajā un lietišķajā zinātnē, gan attīstot valsts tautsaimniecību, gan dodot savu ieguldījumu, lai Latvija ilgtspējīgi varētu sadarboties ar CERN, jo atbilstoši valdības lēmumam Latvija ir uzsākusi ceļu uz CERN pilntiesīgas dalībvalsts statusa iegūšanu. Arī Latvijas Nacionālajā bibliotēkā sadarbībā ar CERN Nacionālo kontaktpunktu Latvijā top jauna patstāvīga ekspozīcija, kurā Latvijas iedzīvotāji varēs iepazīties ar CERN. Šī ekspozīcija var kalpot par pirmo izzinošo soli pirms došanās uz CERN Science Gateway.