Pedagogiem
ekskursija

Mācību gada sākums allaž ir laiks, kad skolēni aktīvi dodas mācību ekskursijās vai pārgājienos. Tā kā savas ikdienas gaitas joprojām esam spiesti pakārtot Covid-19 diktētajiem noteikumiem, Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) un Izglītības kvalitātes valsts dienests (IKVD) bieži saņem jautājumus – vai skolēnu ekskursijas ir atļautas un ko svarīgi ņemt vērā, tās organizējot.

Saistībā ar Covid-19 izplatības mazināšanu ir noteikti dažādi drošības pasākumi, bet mācību process visās izglītības pakāpēs ir sācies klātienē, un skolēnu mācību ekskursijas, kas ir daļa no mācību procesa, arī var notikt. Taču IZM un IKVD aicina skolas ļoti rūpīgi izvērtēt – vai un kā tās organizēt. Priekšroka noteikti dodama pārgājieniem brīvā dabā, vienlaikus izvairoties to organizēt vairākām klasēm kopā un stingri ievērojot nepieciešamos epidemioloģiskās drošības pasākumus (izvairīties no pulcēšanās plaši apmeklētās vietās, nepieciešamības gadījumā lietot sejas masku u.c.).  Tāpat jāatceras, ka skolā veiktais iknedēļas tests skolēnam ir derīgs, apmeklējot interešu izglītības nodarbības, bet nederēs, kopā ar ģimeni apmeklējot, teātrus, koncertus un citus publiskus pasākumus..

Tā kā turpinās arī Kultūras ministrija administrētā kultūrizglītības programma “Skolas soma”, daudzu iestāžu vadītāji uzdod jautājumu – vai un kā organizējamas plānotās norises, ņemot vērā Covid-19 ierobežojumus. Ārpusklases izglītības  nodarbības, kuras īstenotas mācību procesa ietvaros, tajā skaitā programma “Latvijas skolas soma”, un  notiek kultūrvietā (piemēram, muzeja apmeklējums, grupas aktivitātes bibliotēkā u.c. ) ir pieļaujams vienas izglītības iestādes vai klases kolektīva ietvaros un to apmeklēšanai ir derīgs skolā veiktais tests. Ārpusklases izglītības nodarbības laikā telpās stingri jāievēro noteiktās epidemioloģiskās drošības prasības, tai skaitā, mutes un deguna aizsegu lietošana. Kultūrvietai sadarbībā ar izglītības iestādes pārstāvjiem ir jānodrošina, ka skolēnu grupa izglītības nodarbības laikā nesatiekas ar citiem apmeklētājiem. Ja kultūras norises ārpusklases izglītības ietvaros notiek izglītības iestādē, norisē iesaistītajām personām jāievēro izglītības iestādē noteiktās epidemioloģiskās drošības prasības. Izglītības aktivitātes pakalpojuma sniedzējiem - muzeju, bibliotēku, kultūrvietu darbiniekiem un programmas “Skolas soma” īstenotājiem ir jābūt ar sadarbspējīgu vakcinācijas vai pārslimošanas  sertifikātu.

Dodoties ekskursijās, maksimāli jācenšas izvairīties no sabiedriskā transporta lietošanas. Izglītības iestādei rūpīgi jāizvērtē visi iespējamie riski, kas saistīti ar skolēnu pārvietošanos organizētā grupā ārpus izglītības iestādes. Skola var noteikt prasības īrētam transportam vai skolas transportam (piemēram, tā vadītājam jābūt ar vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu).

Pašreizējā epidemioloģiskajā situācijā nebūtu pieļaujama vecāku dalība mācību ekskursijā. Ja skola ir atļāvusi mācību ekskursijās doties arī iestādei nepiederošas personas, tai ir jāuzņemas atbildība par šo personu dalību ekskursijā un šīm personām ir jāievēro izglītības jomai noteiktās epidemioloģiskās prasības.

Vienlaikus ar Ministru kabineta (MK) noteikumos “Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai” noteiktajajām prasībām un ierobežojumiem, attiecībā uz ekskursiju un pārgājienu organizēšanu ikvienai izglītības iestādei ir jāievēro MK noteikumi “Kārtība, kādā nodrošināma izglītojamo drošība izglītības iestādēs un to organizētajos pasākumos” un uz to pamata skolas izstrādātie iekšējie noteikumi par drošību ekskursijās un pārgājienos. Šos iekšējās kārtības noteikumus izglītības iestādes var aktualizēt atbilstoši pašreizējai situācijai un ņemot vērā katras konkrētās iestādes specifiku.

Svarīgi atcerēties, ka pirms došanās ekskursijā vai pārgājienā atbildīgais pedagogs iestādes vadītājam iesniedz rakstisku informāciju, kurā norādīts pārgājiena vai ekskursijas mērķis, maršruts, ilgums, dalībnieku saraksts, vecums, pārvietošanās veids un cita veida informācija. Ne vēlāk kā trīs dienas pirms došanās ekskursijā vai pārgājienā nepieciešams informēt vecākus par pārgājiena vai ekskursijas mērķi, maršrutu, ilgumu, pārvietošanās veidu un citu aktuālo informāciju.

Pagājušais mācību gads ikvienam izglītībā iesaistītajam – skolēniem, pedagogiem un vecākiem ir bijis lielu izaicinājumu pilns, ilgstoši īstenojot attālinātās mācības. Izglītības un zinātnes ministrija uzsver, ka šā mācību gada svarīgākais mērķis ir mācības klātienē, jo tikai šādā veidā  iespējams pilnvērtīgs un kvalitatīvs mācību process, kurā vienlaikus tiek apzināti dažādie mācīšanās sociālie un emocionālie aspekti, atbalstot veselīgu personības attīstību. Tāpēc, lai  mazinātu Covid-19 infekcijas izplatības riskus, izglītības iestādei ir jāizvērtē ikviena izglītības iestādes organizētā pasākuma vai pasākuma, kurā izglītības iestāde saņēmusi uzaicinājumu piedalīties, nepieciešamība un lietderība.