Eiropas Kosmosa aģentūra
kosmosa ķermenis un satelīts

Eiropas Kosmosa aģentūra (EKA) un Izglītības un zinātnes ministrija ir apstiprinājusi EKA Nacionālās programmas (RPA jeb Requesting Party Activities) trešā konkursa rezultātus. Kopumā no konkursā pieteiktajiem 19 projektiem apstiprināti 13 projekti par kopējo summu 1 241 795 eiro.

Viens no uzņēmumiem, kura iesniegtais projekts guvis atbalstu, ir SIA “Bitlake Technologies”, kas strādā pie specifisku mikroshēmu arhitektūru izstrādes, lai identificētu kosmosa misijas un instrumentus, kuriem ir saistošs inovatīvs, uz neironu tīkliem balstīts datu kompresijas algoritms.

Uzņēmuma pārstāvis Jānis Šate uzsver: “Esam gandarīti, ka mūsu uzņēmuma iesniegtais projekts konkursā tika atbalstīts. Šis projekts ļaus mums novērtēt to, kādas ir tehniskās vajadzības nākotnes kosmosa misijām un instrumentiem. Tādējādi varēsim identificēt klientus, pielāgot produktu viņu vajadzībām un potenciāli noslēgt izstrādes vai licencēšanas līgumus”.

EKA Nacionālās programmas trešais konkurss ietvēra šādas atbalsta aktivitātes:

  • Sagatavošanās un pētniecība TRL 1-3;
  • Lidojuma segments (Flight Segment) TRL 3-5;
  • Kosmosa zinātne;
  • Zemes novērošanas lietojumu izstrāde TRL 6-8;
  • Izglītība (studiju kursu vai promocijas darba izstrāde sadarbībā ar industriju);
  • Ar kosmosa nozari saistītie mācību kursi.

Kopumā septiņi no atbalstītajiem projektiem ir saistīti ar Sagatavošanās un pētniecības aktivitātēm. Tas liecina, ka kosmosa nozarē iesaistās arvien jauni spēlētāji (šajā konkursā divi), kā arī jaunas idejas piesaka jau pieredzējušie dalībnieki. Pa vienam projektam savukārt atbalstīti Lidojuma segmenta un Zemes novērošanas lietojumu izstrādes tipa aktivitātēs. Tāpat ir atbalstīta arī divu jaunu studiju kursu un viena promocijas darba izstrāde sadarbībā ar industriju, kā arī viens mācību kurss prasmju celšanai kosmosa jomā.

EKA Nacionālās programmas mērķis ir risināt tos kosmosa nozares attīstības aspektus, uz kuriem neattiecas EKA izvēles programmas, tādējādi veidojot vienotu kosmosa politiku un sekmējot ieguldījumu kosmosa nozarē.

EKA ir starptautiska organizācija, kuras sastāvā ir 22 dalībvalstis un četras asociētās dalībvalstis. EKA misija ir veidot un attīstīt Eiropas kosmosa kapacitāti un nodrošināt, ka investīcijas kosmosa nozarē veicina ieguvumus Eiropas iedzīvotājiem un industrijai.

2020. gada 27. jūlijā Latvija pievienojās EKA asociētās dalībvalsts statusā. Latvijai tas nozīmē piekļuvi Eiropas kosmosa zināšanu bāzei, pieeju Eiropas un pasaules kosmosa industrijas tīklam un iespēju straujāk attīstīt tehnoloģijas, kuras izmanto gan kosmosā, gan uz zemes. Latvijas kosmosa aktivitātes un to prioritārie attīstības virzieni ir apkopoti un strukturēti Latvijas kosmosa stratēģijā 2021.–2027. gadam. Kosmosa nozare dod iespējas veicināt Latvijas ekonomikas attīstību – jaunu tirgu apgūšanu, kvalificētu speciālistu skaita pieaugumu, jaunu uzņēmumu veidošanos un esošo aktīvāku iesaisti inovāciju izstrādē, kā arī ieguldījumu digitalizācijas, produktivitātes, zaļo inovāciju, starptautiskās sadarbības un pat radošuma veicināšanā.

Plašāk par Latvijas kosmosa nozarē iesaistītajām organizācijām var lasīt kosmosa nozares portālā Latvian Technology in Space, kura mērķis ir palielināt Latvijas kosmosa nozares starptautisko atpazīstamību, veicināt savstarpējo kontaktu dibināšanu un atbalstīt nacionālo un starptautisko dalībnieku tīklu veidošanu.

Foto: EKA (ESA)

ERAF