Eiropas Kosmosa aģentūra Kosmoss ES fondi
Kosmoss

Šā gada 12. un 18. septembrī notiks četru pasākumu sērija saistībā ar Latvijas dalību Eiropas Kosmosa aģentūrā (EKA) asociētās dalībvalsts statusā. Pasākumu mērķis ir informēt Latvijā reģistrēto organizāciju – zinātņietilpīgu uzņēmumu, zinātnisko institūciju un augstskolu – pārstāvjus par EKA Nacionālās programmas (Requesting Party Activities jeb RPA) struktūru, konkursiem, dalības nosacījumiem un projektu īstenošanu.

12. septembrī plkst. 09.00 – 13.00 plānots seminārs par EKA RPA konkursu noteikumiem, aktivitāšu tipiem un atbalsta nosacījumiem, bet 14.00 – 18.00 notiks klātienes 1 pret 1 tikšanās ar EKA pārstāvjiem par konfidenciāliem vai konkrētas projekta priekšlikuma idejas jautājumiem dalībai RPA.

Savukārt 18. septembrī norisināsies divas EKA ekspertu vadītās mācības: 10.00 – 11.00 “Tehnisko prasību specifikācija” (Technical Requirement Specification Training) un 11.00 – 17.00 “Kosmosa nozares projektu vadība un kontrole” (Space Project Management and Control).

Pasākumi notiks angļu valodā un to norises vieta tiks apstiprināta vēlāk. Reģistrējoties līdz 10. septembrim, dalībnieki saņems detalizētāku informāciju par pasākumu programmu.

EKA ir starptautiska organizācija, kuras sastāvā ir 22 dalībvalstis un četras asociētās dalībvalstis. EKA misija ir veidot un attīstīt Eiropas kosmosa kapacitāti un nodrošināt, ka investīcijas kosmosa nozarē nodrošina ieguvumus Eiropas iedzīvotājiem un industrijai.

Latvija ir EKA asociētā dalībvalsts kopš 2020. gada 27. jūlija, tādējādi iegūstot piekļuvi Eiropas kosmosa zināšanu bāzei, pieeju Eiropas un pasaules kosmosa industrijas tīklam un iespēju straujāk attīstīt tehnoloģijas, kuras izmanto gan kosmosā, gan uz zemes. Šogad valsts iemaksu apjoms dalībai EKA tika palielināts no 1 miljona gadā līdz 3 miljoniem gadā, kas paver papildu iespējas Latvijas zinātņietilpīgiem uzņēmumiem un pētniecības organizācijām.

Latvijā reģistrētām organizācijām ir pieeja EKA RPA. Tā ir veidota, lai attīstītu Latvijas organizāciju kompetences un spējas, kuru centrā ir produktu un pakalpojumu izstrāde, lai radītu ilgtspējīga biznesa iespējas kosmosa nozarē. 2023. gada 19. septembrī ESA-STAR portālā tiks atvērts ceturtais konkurss ar pieejamo finansējumu 1,1 milj eiro apmērā, kas tiks sadalīts starp atbalstītajiem projektiem.

Konkursa atbalsta aktivitātes ietvers: Sagatavošanās aktivitātes TRL1-3; Lidojuma segmenta (Flight Segment) aktivitātes TRL3-5; Kosmosa zinātnes aktivitātes; Kosmosa lietojumi TRL6-8; Izglītības aktivitātes (studiju kursu vai doktora darba izstrāde); Ar kosmosu saistītie mācību kursi.

Organizatori: Izglītības un zinātnes ministrija un Eiropas Kosmosa aģentūra.

ES logo ansamblis

EKA mācību materiāli