Zinātne Zinātnes komunikācija
pieslēdzies zinātnei

Pasākumu cikla “Pieslēdzies zinātnei!” ietvaros Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) sadarbībā ar Francijas institūtu Latvijā 9. novembrī plkst. 16.00 rīko tiešsaistes semināru “Līdzdalības pētījumi:  Kā sabiedrības iesaiste zinātnē palīdz sabiedrībai?”. Pasākumā par savu ilggadējo pieredzi līdzdalības pētījumos (Participatory Research)  un sabiedriskajā zinātnē (Citizen Science) stāstīs Tomā Eglī (Thomas Egli), starptautiskās nevalstiskās organizācijas “Objectif Science International” dibinātājs, ANO Ekonomikas un sociālo lietu padomes konsultants.

Seminārā aicināti piedalīties pedagogi, zinātniski pētniecisko darbu vadītāji, zinātnieki, sabiedriskās zinātnes iniciatīvu īstenotāji, politikas veidotāji, pašvaldību pārstāvji – ikviens, kurš iestājas par padziļinātu sabiedrības iesaisti pētniecības procesos kā iespēju pašai sabiedrībai mainīt pasauli un padarīt to labāku. Seminārs notiks angļu valodā Zoom platformā, pēc pasākuma būs pieejams video ieraksts ar subtitriem latviešu valodā. Interesenti aicināti reģistrēties semināram līdz 8. novembrim plkst. 16.00 šeit.

Līdzdalības pētījumi ir reāli pētniecības projekti, ko veic bērni vai pieaugušie. Ikviens, neatkarīgi no zināšanām vai prasmēm, var iesaistīties pētniecībā  un kļūt par zinātnes brīvprātīgo. Tomā Eglī  kopā ar “Objectif Science International” (OSI)  kolēģiem ir izstrādājis mācību līdzekļus, kurus pedagogi visā pasaulē izmanto, lai palīdzētu šiem brīvprātīgajiem apgūt prasmes, kā sniegt ieguldījumu pētniecības projektos. Līdzekļi ir sagrupēti pa tēmām programmās, un to vadītāji ir atbildīgi par projektu virzību, sadarbību ar zinātniskajiem institūtiem un ievākto datu vērtības palielināšanu. Tādas aktivitātes kā zinātniskās ekspedīcijas, skolēnu ekskursijas, zinātnes klubi gan pieaugušajiem, gan bērniem kļūst arvien populārākas visā pasaulē. No sabiedrības iesaistes pētniecībā ieguvēja ir pati sabiedrība: skolās var izmantot labākus mācību formātus, palielinās iedzīvotāju iesaiste dažādu jautājumu risināšanā, attīstās jaunas idejas, izveidojas uzņēmumi, jaunas darba vietas un paveras iespēja piesaistīt kvalificētus darbiniekus. Tomā Eglī seminārā iepazīstinās arī ar dažādiem veidiem, kā līdzdalības pētījumi var kļūt par spēcīgu instrumentu vietējās ekonomikas veidošanai.

Tomā Eglī ir izveidojis fondu, kas nodarbojas ar projektos balstītām mācību tehnoloģijām skolās, un nevalstisko organizāciju “Objectif Sciences International”, kurai ir īpašs konsultatīvais statuss ANO Ekonomikas un sociālo lietu padomē. OSI  kopš 1992. gada visā pasaulē īsteno mācību projektus, kas balstīti “mācīties darot” pieejā un sabiedriskās zinātnes principos. 2004. gadā viņš izveidoja pirmo Līdzdalības pētījumu nometni. Kopš 2001. gada Eglī ir Ženēvas Foruma izpilddirektors. Viņa vadībā ir organizētas starptautiskas ikgadējās ANO konferences, tajā skaitā par sabiedrisko zinātni un līdzdalības pētījumiem. Šajā jomā viņš organizē arī ikgadējus pasākumus UNESCO (Parīze), piemēram, konferenci par līdzdalības zinātni, valsts zinātnes politiku un ilgtspējīgas attīstības mērķu sasniegšanu.

Papildu informācija par Tomā Eglī un OSI: www.osi-ngo.org; www.osi-genevaforum.org; www.terra-scientifica.com

Papildu informācija par sabiedriskās zinātnes aktivitātēm Latvijā: Par sabiedrisko zinātni “Latvijas atvērtās zinātnes stratēģijā 2021.-2027. gadam”

Video “Kā jauniešiem iesaisīties zinātnē?”

Video “Zinātne ārpus laboratorijas telpām”

Video par  Ph.D. Baibu Prūsi, sabiedriskās zinātnes pētnieci, Zinātne.Zoomed.In saruna ar Baibu