Erasmus+
Pieci studenti sēž pie galda un skatās portatīvā datora ekrānā

Valsts izglītības attīstības aģentūra (VIAA) 2023. gadā apstiprinājusi Erasmus+ projektus skolu, profesionālās, pieaugušo, augstākās izglītības un sporta sektorā ar kopējo finansējumu 30,69 miljoni eiro. Šo summu veido Eiropas Komisijas (EK) finansējums mācību mobilitātēm un partnerībām sadarbībai izglītības un mācību jomā 28,05 miljonu eiro apmērā un 2,64 miljoni eiro valsts budžeta līdzfinansējums augstskolu studentu un personāla mobilitātei.

Programmas periodā, kas tiek īstenots no 2021. līdz 2027. gadam, likts uzsvars uz personu individuālo un grupu mobilitāti, kā arī organizāciju sadarbību, kas sekmē iekļaušanu, izcilību, radošumu, inovāciju un ilgtspēju, īpašu uzmanību pievēršot programmas prioritātēm – iekļaušanai un daudzveidībai, zaļajai un digitālajai pārveidei, kā arī aktīvai līdzdalībai demokrātiskajos procesos. Pasākumi var ietvert dažāda veida atbalstu maza mēroga projektu aktivitātēm vietējā līmenī līdz pat starptautiskām iniciatīvām, piemēram, Eiropas universitātēm, profesionālās izcilības centriem un Erasmus+ skolotāju akadēmijām.

Šogad visos izglītības sektoros kopā apstiprināti 254 mobilitātes projekti par 23,97 miljoniem eiro, kuros 9424 pārstāvji no skolu, profesionālās, augstākās un pieaugušo izglītības sektoriem dosies gūt zināšanas un pieredzi ārvalstīs. Projektu dalībnieki piedalīsies kursos, darba vērošanā, pieredzes apmaiņā vai sniegs atbalstu kā pavadošās personas, kā arī docēs, stažēsies, studēs vai izies praksi citā valstī. Papildus vēl apstiprināti septiņi sporta personāla mobilitātes projekti par 72 834,00 eiro, kas sniegs iespēju 35 neprofesionālā un tautas sporta organizāciju treneriem un citiem sporta darbiniekiem doties ārvalstu mobilitātē savu kompetenču, kvalifikāciju uzlabošanai un jaunu iemaņu iegūšanai. Tādējādi tiek veicināta neprofesionālā un tautas sporta organizāciju attīstība un to kapacitātes celšana.

Īstenojot Erasmus+ programmas apstiprinātos 45 augstākās izglītības sektora projektus, kas finansēti no EK iekšējiem finanšu instrumentiem, mobilitātēs dosies 2720 studenti un 1861 augstskolu mācībspēks, savukārt apstiprinātajos 15 projektos, kas finansēti no EK ārējiem finanšu instrumentiem, tiks īstenotas 237 studentu un 392 personāla mobilitātes. Kopumā 50 kombinētās intensīvās studiju programmas īstenos 21 augtākās izglītības iestāde, un tajās būs iesaistīti 845 mobilie apmācāmie.

2023. gadā skolu sektorā apstiprināti 111 projekti, kuros tiks īstenotas 2065 mobilitātes, tostarp 843 skolēni piedalīsies grupu mobilitātēs, 38 īstenos skolēnu īstermiņa un 10 ilgtermiņa mācību mobilitātes. Savukārt profesionālās izglītības sektorā apstiprināti 45 projekti ar 1699 mobilitātēm, no tām 961 audzēkņu  īstermiņa un 82  ilgtermiņa (ErasmusPro ar ilgumu 3-12 mēneši) mobilitātes. Deviņām profesionālās izglītības iestādēm piešķirts finansējums, lai nodrošinātu 60 audzēkņu dalību profesionālās izglītības un mācību prasmju konkursos.

Pieaugušo izglītības sektorā apstiprināts 31 projekts, kuros tiks īstenota 450 mobilitāte, t.sk. smelties pieredzi ārvalstīs ar Erasmus+ programmas atbalstu dosies 100 pieaugušo izglītības mācību dalībnieki.

Erasmus+ programmā tiek īstenoti sadarbības projekti, kas atbalsta starptautiskās sadarbības pieredzes gūšanu, partneru tīklu veidošanu, kapacitātes stiprināšanu un inovatīvu rezultātu izstrādi izglītības un mācību jomā. Atbilstoši organizāciju un projekta ideju specializācijas jomai un struktūrai, iespējams īstenot sadarbības partnerības un maza mēroga partnerības. Visos izglītības sektoros kopā šogad apstiprināti 14 sadarbības partnerības projekti ar kopējo finansējumu 3,24 miljoni eiro. Savukārt maza mēroga partnerībām, kas tiek īstenotas skolu, profesionālās un pieaugušo izglītības sektoros, apstiprināti 15 projekti ar kopējo finansējumu 840 000,00 eiro. Erasmus akreditācijas saņemšanai skolu, profesionālās un pieaugušo izglītības sektoros 2023. gada konkursā, kas noslēdzās 19. oktobrī, kopā tika saņemti 72 pieteikumi, kuriem vērtēšana turpinās.

EK pieejamais finansējums mācību mobilitātei, partnerībām sadarbībai un sadarbības un mācību aktivitātēm (TCA) izglītības un mācību jomā šogad bijis 31,13 miljoni eiro. Līdz šim neiztērētā summa tiks novirzīta akreditētajām organizācijām papildus mobilitāšu īstenošanai un/vai iekļaušanas atbalstam dalībniekiem, kā arī turpmākajām TCA aktivitātēm. Erasmus+ mājaslapā publicēta statistika par 2023. gada Erasmus+ programmas finansējumu, pieteikumiem un apstiprinātajiem projektiem visos izglītības sektoros.

Erasmus+ ir Eiropas Savienības (ES) izglītības, mācību, jaunatnes un sporta programma. Izglītības un zinātnes ministrija ir atbildīgā ministrija par ES Erasmus+ programmas īstenošanu Latvijā, savukārt VIAA un Jaunatnes starptautisko programmu aģentūra nodrošina ES Erasmus+ programmas ieviešanu.