iWATERMAP
ūdens

Izglītības un zinātnes ministrija sadarbībā ar Rīgas Tehnisko universitāti īsteno Interreg Europe projektu iWATERMAP, un pagājušajā nedēļā norisinājās projekta noslēguma seminārs. Tajā ūdens nozarē iesaistītie vienojās izvirzīt vienu nozares viedokļa paudēju, kā arī izstrādāt vienotu ceļa karti, kas sniegtu kopīgu priekšstatu par nozares izaicinājumiem, aktuāli risināmajiem jautājumiem un iesaistāmajām institūcijām.

Nozares ieinteresēto pušu pārstāvji no Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas, Veselības inspekcijas, Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas, Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra, Latvijas Zinātnes padomes, Latvijas Darba devēju konfederācijas, Latvijas ūdensapgādes un kanalizācijas uzņēmumu asociācijas un klastera “Cleantech” projekta noslēguma seminārā uzsvēra nepieciešamību turpināt nozares attīstību un konsolidēt kopīgos visu pušu resursus un kompetences vienotas nozares attīstības politikas veidošanai. Tas palīdzētu veidot vienotu izpratni par ūdens kā kritiskās infrastruktūras komunikāciju sabiedrībā, kā arī sekmētu cilvēkkapitāla attīstību, pilnveidojot profesionālās un augstākās izglītības programmas un palielinot finansējumu. Tāpat tiktu veicināta universitāšu sadarbība ar uzņēmumiem speciālistu izglītošanā, pētniecisko projektu īstenošanā un inovāciju radīšanā.

Ūdens nozares jautājums tika diskutēts arī kontekstā ar vides aizsardzības un klimata neitralitātes aspektiem, lai veicinātu zaļā kursa un augsnes piesārņojuma samazinājumu līdz 2050. gadam. 

Semināra dalībnieki guva savstarpējo sapratni, ka ūdens nozare sevī ietver daudzveidīgu jautājumu loku tā ir infrastruktūra, dzeramais ūdens, piesārņojums, vide un citi jautājumi, ko pārstāv vairākas nozaru asociācijas un politikas plānošanā ir iesaistītas vairākas ministrijas. Tāpēc, lai efektīvāk risinātu nozares jautājumus, politikas veidotāji atbalstīja projekta noslēguma dokumentā pausto rekomendāciju, ka nozaru asociācijai jāizvirza viens nozares viedokļa paudējs un jāizstrādā vienota ceļa karte, kas sniegtu kopīgu priekšstatu par nozares izaicinājumiem, aktuāli risināmajiem jautājumiem un institūcijām, kam būtu jāiesaistās to risināšanā. Vienlaicīgi visas seminārā pārstāvētās valsts pārvaldes organizācijas pauda gatavību turpināt dialogu ar ūdens nozares asociācijām un atbalstīt ūdens nozares iniciatīvas.

Projekts iWATERMAP tiek īstenots no 2018. gada jūnija. Tajā sadarbojas starptautiskie partneri no Latvijas, Čehijas, Nīderlandes, Rumānijas, Spānijas un Portugāles ar mērķi uzlabot politikas iniciatīvas, lai veicinātu ūdens nozares inovāciju ekosistēmas kritiskās masas attīstību. Lai sasniegtu projekta mērķus, tā ietvaros projekta partneri apmainījās ar pieredzi un veicināja vietējo ieinteresēto pušu dalību ūdens nozares sektora attīstībā. Balstoties uz projekta gaitā gūtajām atziņām un ierosinājumiem, projekta Latvijas partneri – Izglītības un zinātnes ministrija un Rīgas Tehniskā universitāte – ir veidojuši nozares ceļa karti, kurā sniegtas rekomendācijas sadarbības modeļa izveidei starp nozares ieinteresētajām pusēm.


Projekta iWATERMAP noslēguma seminārs organizēts sadarbībā ar ERAF projekta Nr. 1.1.1.5/17/I/002 “Integrētie nacionālā līmeņa pasākumi Latvijas pētniecības un attīstības interešu pārstāvības stiprināšanai Eiropas pētniecības telpā” īstenotāju.

iwatermap un eraf logo ansamblis

 

Foto: Daniele Levis Pelusi