Kosmoss Zinātne
Silvija Reinberga un Prof. Teodoro Valente paraksta IZM un Itālijas Republikas Kosmosa aģentūras saprašanās memorandu

Vakar, 6. novembrī, Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) parlamentārā sekretāre Silvija Reinberga un Itālijas Kosmosa aģentūras prezidents Prof. Teodoro Valente Seviljā, Spānijā parakstīja IZM un Itālijas Republikas Kosmosa aģentūras saprašanās memorandu par sadarbību ar kosmosu saistīto darbību jomā miermīlīgiem mērķiem.

Parakstot saprašanos, Itālijas kosmosa aģentūras prezidents Prof. Valente norādīja, ka uzskata šo saprašanās memorandu par praktisku instrumentu bilaterālās sadarbības veidošanai starp abām valstīm, kas sniegs ieguldījumus abu valstu nacionālajām pētniecības un uzņēmējdarbības sistēmām. Zemes novērošana, navigācija, komunikācijas un kosmosa pētniecība ir tikai dažas no tēmām, kurās Itālija redz iespēju sadarboties ar Latviju kosmosa nozarē.

Savukārt parlamentārā sekretāre Silvija Reinberga uzsvēra, ka veiksmīgā sadarbība ar Itāliju citās jomās rada pārliecību par augsto potenciālu sadarbībai arī kosmosa nozarē.

Saprašanās memoranda būtība ir veicināt Latvijas un Itālijas kosmosa nozares ciešāku sadarbību. Tas definē vairākus plašus sadarbības virzienus kosmosa nozarē, kas ietver: mikrosatelītus, nanosatelītus un tehnoloģijas; Zemes novērošanu un ar to saistītos lietojumus; satelītnavigācijas un kosmosa sekmētos savienojamības lietojumus; Zemes optiskās novērošanas tehnikas; kosmosa zinātni un akadēmisko sadarbību; izglītību, mācības, seminārus un simpozijus; komerciālu tīklu iniciatīvu veicināšanu.

Vienlaikus saprašanās memorands paredz izveidot Apvienoto koordinācijas komiteju, kuras sastāvā būs trīs pārstāvji no abām pusēm, lai izskatītu un izvērtētu iespējamos sadarbošanās projektus starp Latvijas un Itālijas kosmosa nozares dalībniekiem. Izmaksas, kas rastos, īstenojot šo saprašanās memorandu, slēdzējpuses un iesaistītie dalībnieki sedz atbilstoši sava budžeta iespējām.

Latvijas un Itālijas kosmosa industrijas dalībnieki jau šobrīd sadarbojas Eiropas Kosmosa aģentūras un Eiropas Savienības programmās. Piemēram, Allatherm SIA sadarbībā ar Thales Alenia Space Italia S.p.A strādā pie tehnoloģijas, kas ļauj konstruēt efektīvas kosmisko iekārtu siltumvadības sistēmas, kurām ir augsts komercializācijas potenciāls.