IZM ministre Dace Melbārde ar Vācijas vēstnieci Latvijā V.E. Gudrunu Maslohu

Otrdien, 2025. gada 1. jūlijā, izglītības un zinātnes ministre Dace Melbārde tikās ar Vācijas vēstnieci Latvijā V.E. Gudrunu Maslohu (Gudrun Masloch), lai pārrunātu abu valstu sadarbības stiprināšanu izglītības, zinātnes un pētniecības jomās.

Ministre Dace Melbārde uzsvēra Vācijas nozīmīgo lomu gan vācu valodas apguvē skolās, gan starpuniversitāšu un akadēmiskajā sadarbībā, gan arī pētniecībā.

Ministre īpaši izcēla Vācijas atbalstu vācu valodas apguves stiprināšanā Latvijas izglītības sistēmā. “Latvija līdz 2030. gadam plāno pilnībā  pāriet uz kādu no Eiropas Savienības vai Eiropas Ekonomikas zonas oficiālajām valodām kā otro svešvalodu vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs, tādējādi pilnībā atsakoties no krievu valodas apguves. Šajā reformā īpaši novērtējam Vācijas vēstniecības un Gētes institūta sniegto atbalstu vācu valodas skolotāju profesionālajā pilnveidē un mācību materiālu nodrošināšanā,” norādīja D. Melbārde.

Tikšanās laikā abas puses uzsvēra arī veiksmīgo sadarbību profesionālajā izglītībā. Ņemot vērā Latvijas profesionālās un pieaugušo izglītības stratēģisko fokusu uz mācību satura sabalansēšanu atbilstoši darba tirgus pieprasījumam, Latvija saredz Vāciju kā uzticamu sadarbības partneri zināšanu un prasmju pārneses uzlabošanas jomā.

Tikšanās laikā abas puses īpaši atzīmēja nesen izveidoto Starpdisciplināro Vācijas pētījumu centru Latvijas Universitātē, kas kalpos par platformu starptautiskām iniciatīvām Baltijas reģionā un vāciski runājošajās valstīs un cita starpā būs atbalsts arī pedagogu sagatavošanā.

Ministre arī akcentēja Latvijas stratēģisko mērķi kļūt par CERN pilntiesīgu dalībvalsti līdz 2027. gadam, kā arī izteica vēlmi veidot sadarbību ar Vāciju mākslīgā intelekta (MI) jomā.

“MI attīstība ir būtiska gan ES konkurētspējai, gan Latvijas zinātnes un ekonomikas izaugsmei,” uzsvēra ministre. 

Tikšanās laikā tika pārrunāti arī jautājumi par augstāko izglītību, tostarp vācu studentu interesi par studijām Latvijā – 2025. gadā viņi veido 6,5% no visiem ārvalstu studentiem, īpaši izceļot Rīgas Stradiņa universitāti.

Noslēgumā Dace Melbārde pauda gandarījumu par Vācijas nemainīgo atbalstu un izteica cerību uz vēl ciešāku sadarbību nākotnē: “Mūsu kopīgās iniciatīvas rāda piemēru, kā izglītība, zinātne un inovācijas var kļūt par pamatu drošākai un vienotākai Eiropai.”