Augstākās izglītības studiju risinājumu modernizācija līdz 2029. gada beigām

Līdz 2029. gada nogalei Latvijas augstākās izglītības iestādēs tiks īstenota vērienīga studiju procesa digitalizācija, tā lemts š.g. 27. maija valdības sēdē. Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) virzītā projekta mērķis ir nodrošināt mūsdienīgu, elastīgu un uz studējošajiem centrētu studiju vidi, ieviešot koplietošanas digitālos risinājumus. Projekts tiks īstenots ar Eiropas Sociālais fonda Plus finansiālu atbalstu.

Izglītības un zinātnes ministre Dace Melbārde uzsver: “Līdz ar augstākās izglītības digitalizācijas projektu mēs pārņemam labākos Eiropas prakses piemērus un pielāgojam tos Latvijas vajadzībām. Platformas mērķis ir veidot sistēmu, kas būtu ērtāka, pieejamāka un efektīvāka ikvienam tās lietotājam – studējošajiem, mācībspēkiem, augstskolām un sabiedrībai kopumā. Tas ir nozīmīgs solis pretī modernai, pieejamai un uz attīstību vērstai augstākajai izglītībai un mūžizglītībai.”

Kā vēstīts IZM preses konferencē, modernizācija aptvers četras studiju atbalsta sistēmas: integrēto digitālo resursu un bibliotēku vadību ar plašu mākslīgā intelekta atbalstu meklēšanai un satura apstrādei, mūsdienīgu studējošo prakšu pārvaldību, studiju procesa novērtēšanu un personas datu izmantošanas pārvaldību studentu pētījumos. Šie risinājumi nodrošinās mērķtiecīgāku un mūsdienīgāku pieeju izglītības pārvaldībai.

Šī projekta īstenošana būtiski uzlabos studiju pieredzi un pieejamību, piedāvājot studentiem iespēju izvēlēties kursus no dažādām augstskolām Latvijā un citviet Eiropā, iegūt mikrokvalifikācijas un veidot individuāli pielāgotu studiju plānu. Digitalizācijas ietvaros tiks ieviesti e-diplomi, studējošo e-lietas, kā arī vienotas prakšu pārvaldības un digitālās bibliotēku sistēmas, nodrošinot “bezpapīra” procedūru ieviešanu. Tādējādi tiks mazināts administratīvais slogs gan studentiem, gan augstskolu darbiniekiem, vienlaikus ļaujot automātiski apmainīties ar datiem valsts iestāžu starpā. Studiju atsākšana kļūs ērtāka arī pieaugušajiem, veicinot mūžizglītību un profesionālās kvalifikācijas pilnveidi. Sagaidāms, ka koplietošanas sistēmu ieviešana nodrošinās efektīvāku publisko resursu izmantošanu, samazinot izmaksas par 10-15% salīdzinājumā ar individuāli izstrādātiem risinājumiem.

Pasākums tiks īstenots divās kārtās ar kopējo finansējumu 33,4 miljonu eiro apmērā, no kuriem 85% sedz Eiropas Sociālais fonds Plus. Pirmajā kārtā izstrādi un ieviešanu veiks Vienotais pakalpojumu centrs (VPC), kuru veido četras zinātnes universitātes – Latvijas Universitāti, Rīgas Stradiņa universitāti, Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitāti un Rīgas Tehnisko universitāti. VPC mērķis ir izstrādāt un attīstīt inovatīvus, koplietošanai paredzētus digitālos risinājumus, kas veicina visas augstākās izglītības sistēmas izaugsmi. Šo četru augstskolu pārstāvētie studenti veido vairāk nekā 66% no kopējā studējošo skaita Latvijā jeb 49 200 studentus.

Otrajā kārtā tiks izsludināta grantu programma ar kopējo finansējumu 10 miljoni eiro, kas paredzēta jaunu digitālo risinājumu ieviešanai visās Latvijas valsts un privātajās augstskolās un koledžās. Finansējumu varēs saņemt gan individuāli, gan sadarbībā pieteiktie projekti, tādējādi nodrošinot digitālo inovāciju vienmērīgu integrāciju visā augstākās izglītības sistēmā.

IZM nodrošina projekta finansējumu, kā arī atbild par normatīvā regulējuma pilnveidi, sadarbību ar VPC un projekta uzraudzību. Šī partnerība ļaus būtiski modernizēt studiju pakalpojumus, vienlaikus stiprinot Latvijas augstākās izglītības kvalitāti, ilgtspēju un starptautisko konkurētspēju.

Projektu realizēs no šī brīža līdz 2029. gada beigām, kad digitālās sistēmas būs ieviestas visās augstākās izglītības iestādēs, kurās mācās vismaz 80% Latvijas studentu.

Ar 27.05.2025. apstiprināto noteikumu projektu “Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas 2021.–2027.gadam 4.2.2. specifiskā atbalsta mērķa “Uzlabot izglītības un mācību sistēmu kvalitāti, iekļautību, efektivitāti un nozīmīgumu darba tirgū, tostarp ar neformālās un ikdienējās mācīšanās validēšanas palīdzību, lai atbalstītu pamatkompetenču, tostarp uzņēmējdarbības un digitālo prasmju, apguvi, un sekmējot duālo mācību sistēmu un māceklības ieviešanu” 4.2.2.11. pasākuma “Studiju procesa digitalizācija" īstenošanas noteikumi” var iepazīties Ministru kabineta tīmekļvietnē.

Saistītas tēmas

Augstākā izglītība ES fondi